Sadzenie drzew

Jabłonie, wiśnie, śliwy, grusze, jak również porzeczki, są odporne na niskie temperatury zimą. Dla tych gatunków polecany jest jesienny termin sadzenia. Praktycznie można je sadzić do czasu, aż zamarznie ziemia.

Natomiast brzoskwinie, nektaryny i czereśnie bezpieczniej jest sadzić wiosną. Sadząc jesienią, nie tniemy drzewek po posadzeniu. Tę czynność lepiej odłożyć do wiosny. Gałęzie przycięte o wiele łatwiej przemarzają zimą.

 


Owoce na przechowywanie

Dojrzałość zbiorczą uzyskują późnojesienne i zimowe odmiany jabłoni. Owoce przeznaczone do dłuższego przechowywania powinny być ostrożnie zbierane. Każdy owoc musi być z szypułką. Owoce obite, z objawami chorób czy podgryzione przez szkodniki nie nadają się do przechowywania.

Również te, które spadły same z drzewa, nie poleżą zbyt długo, dlatego trzeba je zużyć w pierwszej kolejności. Odmiany najpóźniejsze, jak ‘Jonagold’, ‘Alwa’, ‘Idared’, ‘Szara Reneta’, zebrane w odpowiednim czasie można przechować w chłodnej piwnicy nawet do stycznia i lutego.

 

Jesienne zabiegi fitosanitarne

Pod koniec miesiąca, gdy opadną już z drzew wszystkie liście, wygrabiamy je dokładnie spod drzew. Jest to ważne, szczególnie w przypadku jabłoni, bo na opadłych liściach zimą rozwijają się zarodniki Venturia inaequalis powodujące parcha jabłoni. Usuwając źródło infekcji, ułatwimy ochronę roślin w nowym sezonie poprzez ograniczenie porażenia liści i młodych zawiązków.

 


 

Liście pochodzące z drzew owocowych mają mało garbników, przez co szybko się rozkładają. Nadają się więc doskonale na kompost. Aby przyspieszyć rozkład liści przez mikroorganizmy glebowe, trzeba dodać do kompostownika nieco nawozu azotowego, np. mocznika lub saletry.