Na rabacie można sadzić nie tylko kwiaty. Przekonałam się o tym, stawiając w swoich ogrodowych aranżacjach na ozdobne drzewka owocowe. Od wczesnej wiosny upajam się ich zapachem. Okazałe kwiaty wiśni, jabłonek i czeremchy zdobią moje rabaty. Potem ich owoce kuszą wyglądem aż do późnej jesieni. Każdemu, kto chciałby mieć kolorowo w ogrodzie przez cały rok, polecam niewielkie drzewka.

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata ozdobiła mój kącik w stylu japońskim. Zdecydowałam się na odmianę 'Amanogawa' ze względu na jej wąski pokrój. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Sama wisienka osiąga do 7 metrów. Różowo-białe kwiatki zebrane w pęczki osiągają średnicę nawet 5 cm.
Rozwijają się w połowie maja, równocześnie z liśćmi, które są brązowoczerwone
i później zielenieją. Z kolei jesienią przebarwiają się na złoto i pomarańczowo. Preferują miejsca osłonięte, a gleby wilgotne. Ładnie wyglądają jako soliter lub w kompozycji. Moja rośnie w towarzystwie roślin kwasolubnych – rododendronów, azalii, skimii i kalmii.

Druga wiśnia piłkowana, jaką udało mi się zdobyć, to odmiana 'Shirofugen'. To małe drzewko dochodzące do 7 m wysokości, o koronie do 8 m. Posadziłam ją na wysokiej skarpie nad wodą. Ma tam dużo miejsca, ale i spory przewiew. Jako gatunek bardziej wrażliwy niż 'Amanogawa' wymaga w młodości zabezpieczenia przed mrozem i ostrym wiatrem. Barwa kwiatów zmienia się: w pąku są ciemnoróżowe, rozwinięte – białe, a po ok. 10 dniach – różowe. Młode listki są miedzianoczerwone, później zielenieją, by jesienią przybrać barwę żółtą lub pomarańczową. Drzewko nie ma szczególnych wymagań glebowych, ale będzie wdzięczne za osłonięte miejsce, przepuszczalną i wilgotną ziemię.

MOJA RADA
Większość wiśni ozdobnych szczepiona jest na podkładce czereśni ptasiej, więc trzeba zwracać uwagę na pędy wyrastające poniżej miejsca szczepienia. Należy je niezwłocznie usunąć, by nie zdominowały odmiany szlachetnej. Wisienki źle znoszą cięcia, więc zabieg należy ograniczyć do minimum.

Śliwa wiśniowa Prunus cerasifera (śliwowiśnia), moim zdaniem, jest piękna. To małe drzewko o owalnej koronie. Liście są ciemnopurpurowe, niezmieniające barwy przez cały sezon. Odmiana ta jest odporna na zanieczyszczenia miejskie i suszę. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach, na szpalery i na żywopłoty. Mam trzy sztuki w swoim ogrodzie. Ich bordowo wybarwione liście ładnie komponują się z kwitnącym na różowo tamaryszkiem.

Czeremcha amerykańska Prunus serotina ma ładne, lancetowate, ciemnozielone, błyszczące liście. Jej kwiatostany zebrane są w dość długie, białe grona. Około połowy sierpnia owoce zaczynają dojrzewać, przybierając kolor czerwony. Później przebarwiają się na czarno! Drzewko rośnie nawet na dość ubogich, piaszczystych glebach. Jest mrozoodporne i wytrzymałe na suszę.

W ogrodzie rośnie jeszcze ozdobna jabłoń, prawdopodobnie Malus purpura. Nie jestem pewna, gdyż jest prezentem od szwagierki Danki. Wszystkie odmiany jabłonek ozdobnych nazywane są jabłonkami rajskimi. To nieduże drzewa osiągające do 5 m wysokości i takiej samej szerokości. Moja ma liście zielone,
kwiaty bardzo różowe, a owoce – małe, czerwone. Drzewko to zasługuje na wyeksponowane stanowisko. Posadzone może być pojedynczo lub w małych grupach na tle trawnika, bylin okrywowych lub iglaków.

Anna Witkowska