Ozdobne ścianki osłaniające

W ogrodzie poczujemy się w pełni komfortowo dopiero wtedy, gdy przynajmniej niektóre jego części będą osłonięte i chronione przed wzrokiem przypadkowych osób z zewnątrz. Przede wszystkim taras przylegający do domu, przy którym najczęściej można wygospodarować niewiele miejsca na wprowadzenie dodatkowych elementów wystroju, powinien być osłonięty szczelnym ogrodzeniem. Żywopłot z wiecznie zielonego cisu lub żywotnika zajmie niedużą przestrzeń, pod warunkiem że będzie regularnie strzyżony. Natomiast raz zamontowanym panelowym ściankom osłonowym z drewna nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Tak zwane lamele z drewna wysokiej jakości, np. modrzewiowego, są bardzo trwałe, odporne na zróżnicowane zjawiska atmosferyczne i mają naturalny wygląd.

Ogrodowe dekoracje

Ozdobne przedmioty w ogrodzie, jak np. figury ceramiczne, kamienne wazy, fontanny lub poidełka dla ptaków, sprawiają, że ogród zyskuje indywidualny, niepowtarzalny charakter. Poza tym taka dekoracja ustawiona w odpowiednim miejscu może odwrócić uwagę obserwatora od mniej atrakcyjnego fragmentu ogrodu albo po prostu go upiększyć. Aby jednak takie akcesoria miały odpowiedni wpływ na dane miejsce, powinny być usytuowane w przemyślany sposób. Pamiętajmy, że zbyt duża liczba takich przedmiotów najczęściej psuje wygląd otoczenia, dlatego warto kierować się zasadą: im mniej dekoracji, tym lepiej. Natomiast ozdobne przedmioty ogrodowe zawsze pięknie prezentują się w towarzystwie otaczających je roślin, np. pnączy lub róż.

Roślinne indywidualności

Wiele starannie pielęgnowanych ogrodów, w których aranżację włożono mnóstwo pracy, wygląda pospolicie i nieciekawie, ponieważ albo dobrano niewłaściwe, choć rzadko spotykane rośliny, albo bardzo popularne gatunki i odmiany, które możemy zobaczyć w sąsiednich ogrodach. A tymczasem nawet kilka okazów o wyjątkowym pokroju, wyraźnie odróżniających się od otaczających je krzewów i bylin, zmienia ogrodową scenerię. W taki sposób można zakomponować nawet nieduże fragmenty ogrodu. Niewielkie, wolno rosnące drzewa lub wysokopienne krzewy z formowaną koroną, jak np. róże czy wierzba iwa Salix caprea o koronie w kształcie dzwonu, mogą być efektowanymi elementami każdej rabaty.

Miejsca pod drzewami

Ogród bez drzew jest ubogi i wydaje się nie do końca urządzony. Jednak jego wyglądu nie poprawią pojedyncze okazy wyrastające wprost z trawnika lub zaniedbanej grządki. Najwyższe ogrodowe rośliny najlepiej prezentują się w otoczeniu ozdobnych bylin kwitnących lub tych o dekoracyjnych liściach. Wiele gatunków, których naturalnym siedliskiem był pierwotnie las, najlepsze warunki rozwoju znajduje właśnie w zacienionych miejscach pod drzewami. Takie stanowiska są idealne np. dla niebiesko kwitnącej kokoryczy, żółtego pierwiosnka i czyśćca o fioletowych kwiatach. Z kolorowymi kwiatami bylin harmonijnie komponują się np. dekoracyjne liście funkii lub żurawki.

Maskujemy kompostownik

Odpadki organiczne, przede wszystkim ścięta trawa, pędy roślin i zgrabione liście, przemieniają się po pewnym czasie w wartościowy kompost, dlatego w ogrodach i na działkach powstają kompostowniki. Ze względów użytkowych pryzma kompostowa jest bardzo potrzebna, niestety, często traci na tym estetyka ogrodu. Dlatego warto takie miejsce odpowiednio zamaskować. Można w tym celu wykorzystać panelowe płotki, obsadzając je dodatkowo jednorocznymi pnączami, lub posadzić wokół kompostownika wysokie rośliny ozdobne, np. miskant chiński lub malwy, jak też rośliny wielkolistne, np. rabarbar.

Rabata przy ścianie domu

Jeśli chcemy ożywić pustą ścianę lub zasłonić jej niedoskonałości, warto między nią a ścieżką przygotować stopniowaną rabatę, która nie zajmuje dużo miejsca, a bardzo upiększy przestrzeń bezpośrednio przy domu. Najbliżej ściany sadzimy gatunki najwyższe, np. malwy, a potem kolejno chociażby róże, dzielżany i niskopienne dzwonki. Kolor kwiatów, które wybierzemy, powinien w miarę możliwości być dopasowany do barwy ściany. Jeśli rabata znajduje się bezpośrednio pod zadaszeniem (zwłaszcza pod wystającym poza obrys budynku dachem), roślinom może brakować wody. Dlatego miejsca te trzeba dodatkowo nawadnać niezależnie od warunków pogodowych.

Jak ukryć kubły ze śmieciami

Segregowanie śmieci to oznaka dbałości o środowisko naturalne, ale pojemniki na różnego rodzaju odpadki raczej nie są ozdobą ogrodu czy podwórka. Dlatego na osłony polecane są przede wszystkim panelowe płotki, specjalne wiaty, np. z perforowanej stalowej blachy i drewna, albo wysokie formowane żywopłoty z roślin wiecznie zielonych