Jak na prawdziwy ogród japoński przystało, miejsce to rozpoczyna się okazałą, japońską bramą, wprowadzającą niczym do innego, magicznego świata. Ogród urządzony jest z zachowaniem najdrobniejszych japońskich zasad, z mnóstwem elementów, budowli i szczegółów przeniesionych wprost z tamtego świata. Głównym założeniem ogrodów japońskich jest kamień, mniejsze i większe głazy, które symbolizują góry, a także zagrabione żwiry, będące odzwierciedleniem mórz i oceanów. I to właśnie znalazło się w tym ogrodzie, pieczołowicie urządzone i skomponowane.

Drugim charakterystycznym elementem ogrodów japońskich jest woda, która tutaj również pełni wielkie znaczenie. Wkomponowanych jest kilka mniejszych i większych oczek wodnych, do tego małe rzeczki i wodospady. Pomiędzy to wszystko Właściciel wkomponował liczne kamienne ścieżki, ale przede wszystkim drobną architekturę, która po prostu zachwyca. Precyzją wykonania oraz japońskim duchem widocznym w najdrobniejszych szczegółach.

W ogrodzie miejsce znalazł japoński domek kryty strzechą, posadowiona na palach herbaciarnia, niezliczone ilości lampionów i dekoracji, a także charakterystyczny mostek z oryginalnymi, japońskimi emblematami.

Jestem przekonany, że chcąc mieć ogród oryginalny, warto stawiać na ogrody niecodzienne, oryginalne, choćby miały to być tak odległe stylowo od naszych, jak ten japoński. W urządzaniu ogrodu warto również wykazać się cierpliwością. Tak jak Właściciel tego ogrodu, który pieczołowicie, krok po kroku, kamień po kamieniu, roślina po roślinie, dekoracja po dekoracji, urządza i upiększa swój teren od kilkunastu lat.

Warto także mieć marzenia i swoim działaniem dążyć do ich realizacji. Doskonalić się, podpatrywać inne ogrody, poznawać kulturę, z której się wywodzą. Ale przede wszystkim, decydując się na takie ogrody, trzeba być konsekwentnym. Nie mieszać stylów, nie robić wszystkiego, co tylko wpadnie nam do głowy. Warto trzymać się obranego kierunku oraz z konsekwencją i uporem go realizować.

Tomasz Szostak

zogrodemnaty.pl