Barwy i zapachy

Na rabatach w stylu romantycznym powinny się znaleźć kwiaty w określonych tonacjach. Kolory ciepłe i zimne łączy się na różne sposoby, aby uzyskać aranżacje oddziałujące na nasze samopoczucie. Najbardziej odpowiednie są barwy pastelowe. Harmonijną kompzycję uzyskamy, łącząc biel o kremowym odcieniu z delikatnymi tonami różu, jasnego fioletu lub koloru morelowego. Chcąc ożywić pastelowe nasadzenie, możemy posadzić tu i ówdzie rośliny o kwiatach czysto niebieskich. Nie wpłynie to istotnie na zmianę stylu rabaty, ale stworzy ciekawy kontrast. Do takich kompozycji nadają się naparstnice, dzwonki, orliki okolone np. dekoracyjnymi zielono-żółtymi liśćmi funkii. Bardzo ciekawie wygląda również połączenie fioletowych i białych kwiatów bodziszków, łubinów i kosaćców bródkowych dopełnionych roślinami o srebrzyście wybarwionych liściach, jak mikołajek, perowskia, czyściec wełnisty czy bylica, które z powodzeniem spełniają rolę roślin towarzyszących. Srebrne liście efektownie podkreślają barwę kwiatów i nie wybijają się w kompozycji na pierwszy plan.

Oczywiście ogród romantyczny nie może obyć się bez róż w wielu kolorach i odcieniach. Odmiany pnące okrywają łuki i kraty dla pnączy, a także ażurowe kolumny ustawione na rabatach. Różane drzewka królują na bylinowych klombach albo mogą być posadzone w ozdobnych donicach.

Na rabatach nie może także zabraknąć roślin pięknie pachnących. Do takich nasadzeń nadają się róże angielskie, lawenda i lilie. Nutę korzennych aromatów wprowadzą kocimiętka, rozmaryn i szałwia.

Rabaty

Ważną rolę w ogrodzie romantycznym odgrywają forma i wielkość rabat. Zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej takie nasadzenia nie powinny być otoczone ścisłymi granicami. Zdecydowanie niewskazane jest aranżowanie gęstych grup bylin o wyprostowanym pokroju, np. płomyków i ostróżek. Rośliny te należy sadzić w umiarkowanej liczbie i najlepiej wśród mniejszych gatunków towarzyszących, np. kocimiętki, orlika i bodziszka. Takie byliny urozmaicają nasadzenie nie tylko ze względu na niewielki pokrój, lecz także drobne kwiaty, które wyraźnie odróżniają się od okazałych gatunków, np. piwonii lub kosaćców.

Przygotowując projekt romantycznego zakątka lub całego ogrodu, należy wystrzegać się ostrych kątów oraz symetrii w układzie roślin. Sadzimy je w taki sposób, aby rabaty sprawiały wrażenie naturalnych siedlisk. Efekt ten jest łatwiejszy do uzyskania, jeżeli aranżację będziemy przełamywać roślinami o różnej wysokości i formie wzrostu. Grupy powstałe z poszczególnych gatunków powinny mieć nieregularny kształt i swobodnie się przenikać.

Niektóre rabaty możemy oprawiać w dekoracyjne "ramy", ale nie powinny to być zbyt sztywne podziały. Określone przestrzenie możemy ograniczyć żywopłotem bukszpanowym lub płotkiem z kutego żelaza lub drewna.  

Dróżki i ogrodowe akcesoria

Wiele uroku ma wąska ścieżka ukryta wśród bujnie kwitnących roślin, prowadząca np. do schowanego wśród krzewów kącika wypoczynkowego. Tutaj pod osłoną gęsto rozrośniętych róż krzaczastych lub lilaka czy jaśminowca możemy spokojnie obserwować ptaki przylatujące lub gnieżdżące się w ogrodzie.

Wspaniałym miejscem wypoczynku będzie też altanka okryta np. pędami powojnika i pachącego wiciokrzewu. Do małego ogrodu doskonale pasują ażurowe konstrukcje wykonane z kutego żelaza. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy postawić tu obszerny drewniany pawilon z zadaszeniem, gdzie znajdzie się miejsce dla mebli ogrodowych. Romantyczny nastrój pomagają też stworzyć dekoracyjne elementy, jak np. kamienne rzeźby i figury, kratownice i łuki dla pnączy, a także fontanny czy oczka wodne.

Spokój zapewnią nam również osłony odgradzające od innych części ogrodu lub ulicy. Mogą to być kwitnące krzewy lub pnącza okrywające konstrukcje kratowe. Czasami wystarczy tylko rabata z gęsto rozrośniętymi wysokimi bylinami, jak np. różowa pysznogłówka, biały modrak, żółty żeleźniak i różowa ślazówka.