Wątek ten postanowiłem mocniej zaakcentować, ponieważ współczesne możliwości w tym zakresie są bardzo ciekawe, o czym wiem chociażby stąd, że na mojej tegorocznej drodze „busa” pojawiły się właśnie oryginalne parasole, a jednym z Partnerów została marka Litex Garden.

 

 

 

Rozważając ogólnie o ogrodach, których w swojej karierze odwiedziłem już setki, z całą stanowczością muszę podkreślić, że polskie ogrody pięknieją. Nasza świadomość staje się coraz większa, ogrody przestały pełnić już tylko funkcje praktyczne i użytkowe. Coraz większa uwaga przywiązywana jest do ich wyglądu, w czym pomagają przeróżne elementy. Przede wszystkim atrakcyjne i przemyślane zagospodarowanie, ale także liczne ozdoby, meble, czy chociażby wspomniane parasole.

 

 

Parasole pełnią jednak jeszcze jedną, zdecydowanie najważniejszą rolę. To właśnie one osłaniają nas przed palącym słońcem i pozwalając na komfortowy relaks. Co więcej, mają również inne zalety. Pozwalają na aranżację miejsca wypoczynkowego bez konieczności budowy skomplikowanych wiat, pergoli czy innych zadaszeń. Wystarczy je po prostu wyjąć, ustawić i rozłożyć. Ma to znaczenie również takie, że parasole dają się w prosty sposób przestawiać, a zatem miejsce wypoczynku można dowolnie zmieniać i co pewien czas aranżować inne strefy w ogrodzie.

 

 

Parasole ogrodowe, z racji swojego wyglądu i konstrukcji, najlepiej wpisują się w ogrody nowoczesne. Ich różnorodne rozmiary, kształty i kolory pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje, wokół których mogą koncentrować się główne strefy ogrodu.

 

 

Niemniej nie oznacza to, że nie sprawdzą się w ogrodach mniej formalnych i naturalistycznych. Jeśli będą umiejętnie wkomponowane, również i tam wyglądają dobrze, tworząc ciekawy, kontrastujący element. Myślę więc, że zawsze warto brać je pod uwagę, tym bardziej, że współczesna oferta jest naprawdę rozbudowana i z łatwością można dopasować coś do własnych potrzeb.

 

Parasole to zatem elementy praktyczne i funkcjonalne. Dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni, a jednocześnie wprowadzają do ogrodu poczucie ładu, dobrego smaku i elegancji.

 

Tomasz Szostak

 

www.zogrodemnaty.pl

 

Parasole i aranżacje: Litex garden