Grabienie, koszenie, przycinanie roślin, nowe nasadzenia, konserwacja mebli, altanek i ogrodzeń – wiosną w ogrodzie zawsze jest dużo pracy. Przy okazji można go ciekawie przearanżować na najbliższy sezon. Jak odświeżyć wygląd ogrodu po zimowej przerwie?

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ogrodu po zmierzchu jest nie tylko praktyczne, ale również bardzo nastrojowe podczas letnich wieczorów. Przemyślane rozmieszczenie lamp spowoduje, że podświetlone obszary nabiorą wyjątkowego uroku. Najczęściej stosuje się lampy solarne, które korzystają z energii słonecznej i nie wymagają żadnych podłączeń elektrycznych. Zazwyczaj mają formę słupków wbijanych w ziemię i można je ustawić w niemal dowolnym miejscu, gdzie słońce dociera na minimum godzinę w ciągu dnia. Jednak ich wadą jest niezbyt duża moc świecenia. Jaśniejsze i równie nastrojowe są latarnie i świeczniki. W sklepach pełno jest też iluminatorów o niemal dowolnych wysokościach, formach i kątach padania światła. Ogromny wybór różnych źródeł oświetlenia zewnętrznego znajdziemy tutaj. Dzięki niemu po zmroku spojrzymy innym okiem na otaczającą nas naturę.

Woda

Ci, którzy lubią bliskość wody podczas wypoczynku, powinni pomyśleć o założeniu na wiosnę oczka wodnego lub kaskady. Można je zaaranżować w oparciu o gotowe formy. Najmniejsze mają pojemność średniej wielkości akwarium. Większe zbiorniki wymagają indywidualnych rozwiązań na bazie specjalnej folii. Jeśli chcemy, by rosły w nich rośliny lub pływały rybki, pamiętajmy o odpowiednich filtrach i napowietrzaczach.

Meble

Czas wśród zieleni spędzimy tym przyjemniej, im lepiej wybierzemy meble ogrodowe. Huśtawka, leżanka i przenośny barek umilą wypoczynek. Wielbiciele naturalnych materiałów powinni postawić na drewno, wiklinę czy rattan harmonijnie wtapiające się w zieleń ogrodu. Na przykład, oryginalne meble ogrodowe wykonane z beczek i starego drewna projektuje i produkuje w Polsce firma Design Due. Z kolei stylizowane meble o finezyjnych kształtach wybierzmy, jeśli marzymy o romantycznym zakątku w ogrodzie. Ornamenty, eleganckie zdobienia i motywy kwiatowe pozwolą stworzyć niezwykłą atmosferę i podkreślić walory aranżowanej przestrzeni. Wybierając taki rodzaj mebli, koniecznie pamiętajmy o wygodnych poduszkach.

Dekoracja

Nawet niewielkiej przestrzeni można nadać niepowtarzalny klimat dzięki odpowiednio dobranym dekoracjom. Poszukajmy oryginalnych elementów wyposażenia do naszego ogrodu. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, trochę wyobraźni i kilka charakterystycznych form, aby stworzyć nastrojowe miejsce pod chmurką, które przeniesie nas w świat relaksu. Dębowa beczka, stara balia, blaszana tara, ocynkowane naczynia, żelazko z duszą, ręcznie haftowane obrusy, kapy, maty i makaty to tylko kilka propozycji spośród wielu przedmiotów, które wyszperamy na targu staroci. Możemy też poszukać wyszywanych poduszek na ogrodowe krzesła, złotych mis, doniczek, szklanych karafek i świeczników w Internecie, na przykład na Zalando.

Skalniak

 Ozdobny kamień nadaje się nie tylko do wykładania ścieżek. Z powodzeniem spełnia swoją rolę jako materiał wypełniający przestrzeń między nasadzeniami roślin ozdobnych tworząc tak zwany ogród skalny. Kamień ładnie kontrastuje z kwiatami i zielenią. W niektórych przypadkach może też zastąpić korę. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie zwieje go wiatr i nie będzie wymagał co sezon wymiany, a przy pomocy odkurzacza ogrodowego łatwo usunąć z niego zalegające liście i gałązki. Spośród ogromnej gamy kamieni o różnej barwie i strukturze z pewnością wybierzemy coś dla siebie.