Oczko wodne stanowi wspaniałe uzupełnienie każdej działki. Nieważne czy jest to sporych rozmiarów staw, czy niewielki zbiornik wodny – efekt zawsze mile zaskakuje.

W naszym ogrodzie oczko wodne już od kilku lat zajmuje centralne miejsce. W ostatnim czasie zajęliśmy się zagospodarowywaniem tylnej części działki, która do tej pory była niewykorzystywana. Mieliśmy do dyspozycji plastikową piaskownicę, która leżała bezużytecznie od czasu, gdy kupiliśmy dla naszej córeczki nową, w całości wykonaną z drewna. Za pomocą starego pojemnika postanowiłam stworzyć zaciszny kącik.

Piaskownica idealnie zmieściła się pomiędzy chodnikiem a płotem. Ulokowaliśmy ją pod balkonem, aby szumu źródełka można było słuchać równieżw domu. Pojemnik wkopaliśmy w ziemię, kierując się takimi samymi zasadami, jak przy zakładaniu większych oczek wodnych.

Etapy zakładania oczka wodnego

  • Na dno piaskownicy, a także na jej półki wysypaliśmy dwubarwny żwir, który ukrył sztuczny niebieski kolor.
  • Wokół zbiornika posadziliśmy różne rośliny. Nie zajmują one wiele miejsca, dzięki czemu nawet w przyszłości nie powinny zasłonić oczka. Rosną tu bukszpany, lawenda, kwiaty skalne, a także niewielkie krzewy iglaste.
  • Oczko wodne obsypaliśmy drobnymi kamyczkami, tak aby zakryć zarys piaskownicy. Za żwirkiem usypaliśmy warstwę kory, co nie tylko wygląda estetycznie, ale także chroni ziemię przed wysuszeniem.
  • Tuż obok zbiornika ustawiliśmy niewielką fontannę, która nadaje dodatkowy urok temu miejscu.
  • Nie mogło tu zabraknąć także lampek solarnych – jedna z nich jest pływająca i wieczorem pięknie zdobi taflę wody.

Monika Gajewska-Okonek