Budowę lub modyfikację nowoczesnego ogrodu najlepiej sfinansować z własnych oszczędności, ale jeśli są one niewystarczające, nie trzeba od razu rezygnować z inwestycji. Potrzebną ilość środków można pozyskać od banku, korzystając na przykład z pożyczki hipotecznej, limitu odnawialnego, czy właśnie kredytu gotówkowego. Ten ostatni w większości przypadków jest najlepszym wyborem – ma bowiem prostą konstrukcję, wiąże się z minimum formalności i oferuje całkiem atrakcyjne warunki finansowania. Co trzeba wiedzieć o kredycie gotówkowym, by móc w opłacalny sposób sfinansować z jego pomocą nowoczesny ogród?

Kredyt gotówkowy, czyli środki na dowolny cel
W nowoczesnym ogrodzie można znaleźć precyzyjnie przystrzyżone żywopłoty, krzewy iglaste przycięte w kształt kul lub stożków, tarasy wypoczynkowe z drewna, proste donice, czy żwirowe placyki. Występują w nim również ciekawe, oryginalnie zaprojektowane i komfortowe meble, a także nowoczesne rzeźby. Niezależnie jednak, co zechce zastosować w takim ogrodzie inwestor, związane z tym wydatki będzie mógł pokryć środkami z kredytu gotówkowego. Ten ostatni stanowi bowiem produkt bankowy, służący do finansowania całkowicie dowolnych celów, o których nie trzeba nawet informować banku.

Ile i na jak długo można pożyczyć?
Ważną zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, że można nim sfinansować zarówno drobne wydatki, jak i poważne przedsięwzięcia. Taki produkt pozwala pozyskać od około 500 do nawet 250 tys. złotych, przy okresie kredytowania wynoszącym od 3 miesięcy do 8 i więcej lat. Będzie zatem dobrym wyborem, jeśli ogród wymaga jedynie niewielkich zakupów lub modyfikacji, jak również wówczas, gdy ma zostać zbudowany od podstaw.
Choć z pomocą kredytu gotówkowego można pozyskać nawet kilkadziesiąt i więcej tysięcy złotych, to jednak rozsądnie jest skorzystać z niższej kwoty finansowania. Kilkuletnie, wysokokwotowe zobowiązanie będzie generowało wysokie koszty, dlatego zamiast niego lepiej wybrać rozłożenie inwestycji na kilka, dogodnych finansowo, etapów. W takim wypadku będzie można posiłkować się niższym kredytem, albo wręcz uniknąć jego zaciągnięcia.

Zastrzyk gotówki bez zbędnych formalności
Dziś kredyt gotówkowy można zaciągnąć bez wychodzenia z domu, a często nawet bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek dokumentów finansowych. Najłatwiej skorzystać z oferty banku, w którym ma się założony rachunek osobisty, na który regularnie wpływa wynagrodzenie. W takim wypadku kredytodawca może szybko sprawdzić wysokość dochodów czy inne niezbędne informacje o kliencie, dzięki czemu jest w stanie natychmiast udzielić mu decyzji kredytowej.
W praktyce, obecnie w łatwy i szybki sposób można otrzymać kredyt gotówkowy również w innych bankach. To możliwe między innymi za sprawą usługi AIS (account information services), dzięki której za zgodą klienta bank może uzyskać wgląd do informacji na temat jego rachunku. Jednak nawet jeśli dany bank nie oferuje takiego udogodnienia, to wnioskując o stosunkowo niską kwotę kredytu i tak można liczyć na uproszczony proces kredytowy. Wszystkie formalności zajmują dosłownie kilkanaście minut, a sam wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej banku lub ewentualnie w jego oddziale. Natomiast przelew środków najczęściej następuje jeszcze w tym samym lub w kolejnym dniu roboczym.

Jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy?
Na polskim rynku kredytowym funkcjonuje kilkanaście banków, spośród których każdy przygotował ofertę kredytu gotówkowego. Tak duży wybór pozwala liczyć na konkurencyjne warunki finansowania, ale z drugiej strony, nie ułatwia znalezienia najlepszej dla siebie opcji. W rozwiązaniu tego ostatniego problemu pomoże skorzystanie z porównywarki finansowej: https://finanse.rankomat.pl/. Z jej pomocą można łatwo sprawdzić wszystkie istotne parametry aktualnych ofert kredytowych, a co za tym idzie, porównać je pod względem opłacalności i wybrać najlepszego dla siebie kredytodawcę.
Porównywarka Rankomat pozwala zapoznać się z takimi elementami oferty, jak poziom oprocentowania, wielkość prowizji, wysokość RRSO, czy też minimalne i maksymalne: kwoty finansowania oraz okresy kredytowania. Po wypełnieniu krótkiego formularza można też poznać swoją orientacyjną zdolność kredytową, czyli możliwą do uzyskania kwotę kredytu.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli koszt inwestycji ogrodowej szacowany jest na kilka, kilkanaście tysięcy złotych, kredyt gotówkowy będzie najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli uzyskać szybki zastrzyk gotówki, i to na relatywnie atrakcyjnych warunkach – jest w zasadzie najtańszym spośród produktów przeznaczonych do finansowania dowolnych wydatków.

W przypadku inwestycji o większej skali, obejmującej nie tylko urządzenie i aranżację ogrodu, ale również na przykład montaż nowego ogrodzenia i bramy oraz położenie kostki brukowej, można rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Gdy potrzeby kapitałowe sięgają 50, 100 czy 200 tys. złotych, okazuje się ona najczęściej tańsza niż kredyt gotówkowy, przy czym warto pamiętać, że wymaga ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Niskokwotowy kredyt gotówkowy ma tutaj tę przewagę, gdyż zwykle nie wiąże się z koniecznością wnoszenia żadnych zabezpieczeń.