Aby zadbać o odpowiednią dietę swoich maluchów, proponuję każdej zimy posadzić szczypiorek i pietruszkę w donicach. Są to rośliny, które nie wymagają szczególnych warunków i rosną cały rok. Mnie pomaga mój synek. Dziecko uczy się, jak sadzić i dbać o rośliny. Ma także wiele satysfakcji z obserwowania, jak rosną.

Pietruszka

Późną jesienią wykopuję z pola pietruszkę. Wybieram taką, która ma gruby korzeń. Część liści przycinam i sadzę do głębokiej doniczki w taki sposób, aby końcówka korzenia lekko wystawała. Wszystko dobrze podlewam.

Całą zimę mam świeżą natkę, której używam do sałatek, na kanapki czy jako dodatek do zupy. Pietruszka jest bogata w witaminy i minerały, szczególnie w łatwo przyswajalne żelazo. Daję ją więc synkowi, który ma anemię.

Szczypiorek

Szczypiorek również uprawiam cały rok. Wybieram cebulki wypuszczające liście. Nasypuję ziemię i układam je w doniczce jedna przy drugiej. Następnie obficie podlewam. Gdy szczypiorek już bardzo wyrośnie, wymieniam cebulki na nowe.
Szczypiorek jest idealnym dodatkiem do kanapek i sałatek. Moja rodzina uwielbia drobno siekany ze śmietaną i solą. Szczególnie dobrze smakuje on zimą, gdy nie ma świeżych warzyw w ogrodzie, a te ze sklepu nie zawsze są zdrowe. Polecam go dzieciom, ponieważ ma działanie bakteriobójcze, a jest łagodniejszy niż cebula, za którą maluchy nie przepadają. Zawiera dużo witamin i pobudza apetyt.

Katarzyna Kosmala