Spis treści:

  1. Jak przygotować mieszankę ziół do preparatu odstraszającego szkodniki?
  2. Jakie są inne naturalne gnojówki i mieszanki na wiosenne opryski?

Jak przygotować mieszankę ziół do preparatu odstraszającego szkodniki?

Szukając sprawdzonego, ekologicznego i naturalnego sposobu odstraszania szkodników możemy natknąć się na kilka ziół, które działają niezwykle skutecznie. Przedstawiamy połączenie trzech, których działanie jest silnie zauważalne podczas wiosennych oprysków. Jak działają poszczególne z nich?

Ziele wrotyczu - wrotycz jest stosowany jako naturalny środek odstraszający insekty oraz zwalczający mszyce w szczególności. To roślina lecznicza, która była stosowana przeciwbólowo, rozkurczowo oraz żółciopędnie. Podczas siania i nasadzeń należy pamiętać, że jest to dość ekspansywna roślina i dość trudna w ograniczeniu jej rozrostu. Jest odporna na choroby.

Ziele piołunu - bylica piołun jest niezwykle skuteczna do przyrządzania oprysków w szczególności na mrówki, mszyce, bielinka kapustnika czy przędziorki. Sporządzony napar poradzi sobie z atakiem owocówki czy śmietki cebulanki. To roślina lecznicza, której wyciągi działają łagodząco przy dolegliwościach jelitowo- żołądkowych oraz przeciwpasożytniczo.

Kłącze tataraku - tatarak to roślina lecznicza, z której najczęściej przygotowywane są napary zwalczające świąd, łupież i zapalenie łojotokowe skóry głowy. Wspomaga przy dolegliwościach układu moczowego i nerwowego. Kłącze tataraku ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Roślina jest bardzo odporna na choroby grzybowe i szkodniki.

Jak wykonać preparat z mieszanki ziół?

  1. Mieszankę ziół należy zalać ok. 10 l wody - najlepiej, aby była niechlorowana.
  2. Pozostaw ją w ciepłym miejscu, aby mogła fermentować.
  3. Następnie po 5-6 dniach należy wyciągnąć woreczek z ziołami i dokładnie wycisnąć.
  4. Oprysk wykonujemy w stosunku 1:20 - najlepiej stosować opryskiwacz z długą końcówką, który dojdzie w najmniejsze zakamarki, w których chcemy wykonać oprysk.
  5. Jeżeli chcemy zwiększyć efektywność takiego roztworu, wystarczy dodać odrobinę rozpuszczonego szarego mydła. Skutecznie zalepia otwory gębowe mszyc, w wyniku czego nie żerują na drzewach czy innych roślinach.
  6. Resztki mieszanki ziół wykorzystanej do oprysku rozsyp na kompoście.

Jakie są inne naturalne gnojówki i mieszanki na wiosenne opryski?

Gnojówki i mieszanki na wiosenne opryski zabezpieczające przed szkodnikami są naturalnym i ekologicznym sposobem. Ich przygotowanie jest bardzo proste, a korzyści z ich zastosowania niezliczone!

Gnojówka z pokrzywy - jest to preparat przygotowywany na bazie świeżych części zielonych pokrzywy zalanych wodą - po czasie gnojówka wytwarza dość nieprzyjemny, charakterystyczny zapach, który odstrasza szkodniki. Jej działanie wspomaga również naturalny rozrost roślin.

Gnojówka ze skrzypu polnego - preparat wykonywany na bazie całych kłączy skrzypu zalanego wodą - po czasie fermentacji jest to doskonały preparat przy zwalczaniu szkodników oraz pomocny przy uzdrawianiu gleby. Oprysk należy przeprowadzać także podczas okresu wegetacyjnego roślin.

Gnojówka z żywokostu - wyciąg z rośliny jest stosowany przy wspomaganiu wzrostu roślin oraz jako naturalny środek ochronny. Dodatkowo, skoncentrowana gnojówka z żywokostu pozwala na uzupełnienie niedoborów potasu w glebie.

Gnojówka z zielonych części pomidora - to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej gnojówki z pokrzywy - ta z zielonych części pomidorów jest stosowana, aby przyspieszyć wzrost roślin oraz zapobiegawczo przy niektórych chorobach grzybowych.