Więcej o roślinie poniżej:

Męczennica (Passiflora)

kategoria:  pnącza

stanowisko:   półcień

wysokość:  do 1-5 m

zimowanie: pomieszczenie, 8-10°C

mrozoodporność:  do -5°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, niebieska, fioletowo, czerwona, różowa

pokrój: pnący

okres kwitnienia: lipiec-wrzesień

wysiew: jesień, przedwiośnie, wiosna (w pomieszczeniach)

rozmnażanie: sadzonki pędowe

trwałość liści:  półzimozielone

zastosowanie:  balkony, tarasy, pomieszczenia, roślina jadalna

tempo wzrostu:   szybkie

Ojczyzną tej egzotycznej rośliny pnącej są kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej. Męczennica bywa nazywana kwiatem Męki Pańskiej, bo w jej oryginalnie zbudowanych kwiatach można się dopatrzeć symboli religijnych. Kolor kwiatów bywa różny, zależny od odmiany – od białego przez różowy, fioletowy i niebieski. Kwiaty utrzymują się od kwietnia do września.

Jeżeli szukacie sprawdzonych i ekologicznych sposobów na choroby, szkodniki i gnojówki roślinne, rekomendujemy:

To wiecznie zielone pnącze musi być uprawiane przy podporze, najlepiej drewnianej kratce mocowanej do pojemnika. Męczennica rośnie dość szybko, osiąga wysokość ok. 2 m. 

Aby męczennica prawidłowo się rozwijała i bujnie kwitła, powinna rosnąć w miejscu ciepłym i słonecznym. Męczennice doskonale czują się na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych. 

Starsze rośliny należy co dwa lata przesadzać. Obficie rosnące pnącze wypełnia szybko korzeniami donicę i przerasta całą bryłę. Przesadzanie należy zaplanować na wiosnę. Męczennicę należy co tydzień zasilać, regularnie, obficie podlewać (rośliny mają duże zapotrzebowanie na wodę). Nie można ich jednak przelać, bo może to doprowadzić do gnicia korzeni oraz łodygi.  

  

Jesienią roślinę należy wstawić do jasnej, ale chłodnej kwatery. Najlepsze warunki panują w ogrodach zimowych. Męczennica zachowuje na zimę liście. Podlewamy z umiarem, wystarczy, aby bryła korzeniowa nie wysychała.  

Męczennica jest pnączem o niezwykle oryginalnej urodzie i jest interesującą dekoracją każdego balkonu i tarasu. Może być stosowana na osłony.

Podczas przesadzania męczennicy można przyciąć zbyt wybujałe pędy – dopasować ich wielkość do podpory.