WYSIEWAMY DYNIĘ

Najpóźniej do połowy maja powinniśmy wysiać dynie na zbiór jesienny. Przy korzystnych warunkach pogodowych nasiona wysiewamy wprost do gruntu. Gdy pogoda nie dopisuje, uprawę rozpoczynamy w kwietniu od wysiewu nasion do doniczek.

UWAGA NA MIĘTĘ

Mięta pieprzowa bardzo silnie się rozrasta przez rozłogi. Aby ją poskromić, najlepiej posadzić ją do gruntu w doniczce z wyciętym dnem.

SIEJEMY FASOLĘ

Fasolę karłową i tyczną wysiewamy, gdy temperatura podłoża nie spada nocą poniżej 10°C. Do uprawy w chłodniejszych rejonach kraju polecane są odmiany czarno ziarniste, np. ‘Negra’, wykazujące zdecydowanie większą zdolność kiełkowania niż odmiany białe.

CZAS NA BURACZKI

Na początku maja ruszamy z siewem czerwonych buraczków. Jeśli wysiejemy je zbyt wcześnie, część roślin wybije w tzw. pęd kwiatowy.

OGÓRKI NA WYŚCIÓŁCE

Ogórki dojrzewają lepiej, gdy są uprawiane na wyściółce ze słomy lub rozdrobnionych gałęzi. Bardzo dobre rezultaty daje uprawa na czarnej folii. Folia nie wygląda ładnie, ale nawet dwukrotnie zwiększa plonowanie. Jest to możliwe, bo folia znacznie zwiększa temperaturę podłoża.