Więcej o roślinie poniżej:

Macierzanka (Thymus)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce

wysokość:  5-20 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczysta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona, szarozielona, żółtozielona, brązowa

barwa kwiatów:  różowa, biała, fioletowa, czerwona

pokrój: płożący, poduchowaty

okres kwitnienia: maj-lipiec

wysiew: wiosna, przedwiośnie

rozmnażanie: siew, podział kęp, sadzonki wierzchołkowe

trwałość liści:  półzimozielone

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy, roślina miododajnai okrywowa

tempo wzrostu:   średnie

Macierzankę zna niemal każdy. To przecież bardzo popularna roślina przyprawowa i lecznicza. Wiele gatunków jest uprawianych w celach ozdobnych, na rabatach lub w pojemnikach. W warunkach naturalnych macierzanka występuje na niemal całym obszarze basenu Morza Śródziemnego, a także w tych rejonach Europy, gdzie zimy bywają nieco łagodniejsze.

Rośliny odgrywają ważną rolę w nasadzeniach skalnych, bardzo dobrze prezentują się w nich macierzanka cytrynowa, piaskowa i wełniasta. Kwiaty macierzanki mają rurkowaty lub dzwonkowaty kształt i, w zależności od odmiany i gatunku, przyjmują biały, różowy, czerwony lub liliowy kolor.  

Większość gatunków macierzanki i jej odmian osiąga wysokość 5-10 cm. Macierzanka cytrynowa może dorastać nawet do 30 cm. 

Półkrzewy te rosną najlepiej na słonecznych, ciepłych stanowiskach. Podłoże powinno być możliwie przepuszczalne, piaszczyste i, co najważniejsze, lekko kwaśne. 

Nowe rośliny można pozyskać z sadzonek wierzchołkowych, które pobiera się wiosną. Większe rośliny możemy dzielić. Macierzanka piaskowa rozmnaża się przez samosiew. 

Dla utrzymania upraw w należytej kondycji macierzanki należy co kilka lat przyciąć na wysokość 10-15 cm i ograniczyć rozrost na boki przez przycięcie kępy do pożądanych rozmiarów.    

Macierzankę można sadzić w skalniakach, na wrzosowiskach, zielonych dachach. Można ją łączyć z takimi roślinami, jak rozchodnik, skalnica, rojnik.

Silny zapach macierzanki może odstraszać w warzywniku mszyce, ślimaki, a nawet połyśnicę marchwiankę.