Spis treści:

  1. Cięcie winorośli - liście i drobne gałązki
  2. Cięcie winorośli - gałęzie i zdrewniałe pędy
  3. Podsumowanie

Cięcie winorośli - liście i drobne gałązki

W ogrodzie koleżanki redakcyjnej od zawsze mogliśmy podziwiać przepiękne i niezwykle słodkie winorośle, które dojrzewały we wrześniu i dawały soczyste i jędrne owoce. To odmiana Swenson Red, która w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest uznawana za Patrona Północnego Winiarstwa. Winorośl jest niezwykle odporna na mróz - dobrze wytrzymuje nawet w temperaturach do -30 stopni Celsjusza. Owoce maja słodki, lekko winny posmak, który może kojarzyć się z aromatem truskawek oraz jeżyn.

To deserowa odmiana, którą używamy do przygotowywania nalewek, domowego wina oraz dżemów czy galaretek. Te krzewy dość silnie wzrastają , dlatego też świetnie sprawdzą się jako osłona altan, pokrywająca znaczną jej część. W ekspansji krzewu w z pewnością pomogą podpory, na stanowiskach dość ciepłych i osłoniętych od wiatru. Dodatkowym atutem tej odmiany jest wysoka odporność na choroby grzybowe czy szkodniki roślin, takie jak mączniaki.

Cięcie winorośli - Pruner bypass L Fiskars

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Pierwsze letnie cięcie powinniśmy wykonać już wtedy, gdy zauważymy pojawiające się szypułki z niewielkimi owocami. Należy je zlokalizować i lekko odsłonić podczas cięcia, aby nastąpił prawidłowy wzrost i rozwój rośliny i owoców. Jeżeli po wystąpieniu szypułki pojawia się dłuższy odrost z kilkoma liśćmi, które są liche i delikatne, podcinamy je. Pnące odnogi zapewniające zacienienie także usuwamy, aby roślina całkowicie nie zakryła winogron.

Podczas usuwania liści i łodyżek wykorzystaliśmy Sekator jednoręczny nożycowy PX94 PowerGearX L, który bardzo pewnie trzymało się w ręku. Miękkie i dobrze wyprofilowane uchwyty SoftGripTM sprawiały, ze cięcie było niezwykle proste i precyzyjne. Unikalny mechanizm PowerGearTM aż 3,5 raza ułatwia cięcie w porównaniu ze zwykłym mechanizmem. Ostrza to kolejny atut - zostały wykonane z bardzo twardej stali nierdzewnej (CrMoV). Górna powierzchnia ostrza posiada PTFE w celu obniżenia tarcia i osiągnięcia maksymalnej wydajności. To specjalna powłoka, która ma niski współczynnik tarcia - gładkie, szybkie i bezproblemowe cięcie za pierwszym razem. Dzięki temu rozwiązaniu nie obciążamy mięśni dłoni i nadgarstka, co jest niebywałą zaletą. Powłoka PTFE jest bardzo trudna do zwilżenia, co dodatkowo zabezpiecza ostrze przed rdzewieniem.

Cięcie winorośli - Pruner bypass L Fiskars

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Letnie cięcie winorośli

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Cięcie winorośli - gałęzie i zdrewniałe pędy

Przechodząc do bardziej zaawansowanej pielęgnacji winorośli, należy pamiętać o przycięciu niektórych gałęzi i zdrewniałych końców. Tam, gdzie pojawiają się nowe łozy, możemy nimi zastąpić stare i suche podstawy. Możemy wykonać takie zabiegi na dobrze rozrośniętych krzewach, przynajmniej 2-3 letnich o kilku odnogach.

Dzięki wykorzystaniu dźwigniowego sekatora nożycowego w prosty sposób usuniemy je z krzewów. Sekator dźwigniowy, nożycowy L PowerGear™ X LX98 z powodzeniem można wykorzystać również do ścinania niewielkich rozmiarów drzewek, ponieważ został wykonany w oparciu o system dźwigniowy zwiększający siłę cięcia. Pokażemy to na przykładzie soczystej czereśni, która co roku daje znakomite owoce.

Letnie cięcie winorośli - Bypass Lopper Fiskars

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Letnie cięcie winorośli - Bypass lopper Fiskars

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Przy gęstych krzewach, które wymagają przycięcia nie tylko pojedynczych gałęzi i liści, należy użyć narzędzi stosowanych do formowania krzewów. Podczas tych zabiegów należy użyć ostrych, dobrze naostrzonych narzędzi, które nie poszarpią delikatnej struktury roślin.

Pomocne przy formowaniu roślin będą poręczne nożyce HSX92 Fiskars. Są one wyposażone w unikalny system dźwigniowy PowerGear™ , który zwiększa siłę cięcia ponad trzykrotnie. Dzięki zastosowaniu trwałego i wytrzymałego tworzywa FiberComp™ są lekkie i bardzo poręczne. Wysokogatunkowa stal nierdzewna jest niezaprzeczalnym atutem w przypadku precyzyjnego cięcia. Dzięki długim ostrzom pozwoliły na precyzyjne dotarcie do wybranych części rośliny i skrócenie jej. Profilowanie krzewu było bardzo łatwe i przyjemne i zajęło dosłownie kilkanaście minut. Dodatkowo górne ostrze jest pokryte powłoką PTFE. Swobodne i bezpieczne cięcie zapewniają odbojniki.

Letnie cięcie winorośli - Hedge shears Fiskars

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Letnie cięcie winorośli

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wykorzystaliśmy sekator dźwigniowy nożycowy L PowerGear™ X LX98 do przycięcia gałęzi czereśni tuż po owocowaniu. Można wykonać taki zabieg także w lipcu - w zależności jakie posiadamy odmiany. Wybrane gałęzie należy przerzedzić, zwłaszcza na rozłożystych i bujnych koronach drzew owocowych, aby miały dostęp do światła oraz powietrza. Taki zabieg pozwala uzyskać rokrocznie obfite plony. Sekator pozwolił na precyzyjne cięcie i niezwykle proste w wykonaniu. Dzięki systemowi dźwigniowemu używaliśmy niewielkiej ilości siły, aby przeciąć zdrową silną gałąź.

Cięcie czereśni

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Wykonaliśmy dodatkowo cięcie tui, która służy jako część żywopłotu. Nożyce HSX92 Fiskars pozwoliły na sprawną i niezwykle łatwą pracę. W przeciągu klikunastu minut drzewka zostały przycięte i uformowane tak, aby nie zasłaniać promieni słonecznych innym roślinom, które wymagają większego nasłonecznienia.

Cięcie żywopłotu

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród

Podsumowanie

Praca z narzędziami Fiskars z linii PowerGear™ X to czysta przyjemność. Praca, która wcześniej była dość wymagająca i pracochłonna, obecnie została wykonana szybko i bardzo sprawnie. Każde z narzędzi ułatwiało cięcie, dobrze leżało w dłoniach oraz nie narażało ramion, dłoni i nadgarstków na powstawanie bóli mięśniowych. To bardzo ważne, zwłaszcza u osób starszych, które samodzielnie pielęgnują swój ogród. To doskonałe rozwiązania na lata - narzędzia są wykonane z ogromną precyzją, ni szczędząc na jakości.

Ostatnim atutem jest ich przechowywanie. Każde z nich otrzymaliśmy wraz z opakowanie, które zabezpieczało ostrze. Nie ma obaw, że skaleczmy się sięgając po nie ze schowka na narzędzia. Możemy je także zawiesić, aby dzieci nie miały do nich dostępu czy posegregować tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

narzędzia Fiskars - letnie cięcie winorośli

Zdjęcie: Mój Piękny Ogród