Więcej o roślinie poniżej:

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce

wysokość:  1 - 2 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta

barwa kwiatów:  różowa

pokrój: krzaczasty, rozłożysty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, rabaty, parki, tarasy

tempo wzrostu:   średnie

Kolkwicja chińska jest ceniona za elegancki pokrój, ciekawe ulistnienie i obfite kwitnienie. Do Europy przybyła ponad sto lat temu. Jej nazwa rodzajowa upamiętnia berlińskiego profesora botaniki Richarda Kolkwitza. Pachnące jasnoróżowe do różowych kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Kolkwicja chińska występuje w kilku odmianach ogrodowych.  

Kolkwicja osiąga wysokość od 2 do 2,5 m, rozrasta się szeroko. Krzewy należą do grupy średniowysokich. Dorosłe okazy mają malowniczo przewieszające się pędy, które są cechą charakterystyczną dla tego rodzaju.    

Pod uprawę należy wybierać stanowiska słoneczne do półcienistych. Krzewy czują się dobrze praktycznie w każdym podłożu ogrodowym. Preferują glebę lekką, piaszczysto-próchniczną, lekko wilgotną i łatwo przystosowują się do miejscowych warunków rozwojowych. Kolkwicje chińskie mają opinię zdrowych i wytrzymałych.  

Kolkwicja jest rozmnażana jesienią przez sadzonkowanie. Sadzonki zielne ukorzenia się pod osłonami w połowie lub pod koniec czerwca. Można ją też rozmnażać z nasion, choć jest to bardziej pracochłonne.   

Po kwitnieniu zaleca się usuwać najstarsze pędy, wycinamy je tuż nad powierzchnią ziemi. Dzięki temu krzewy bujniej kwitną. Co 2-3 lata wskazane jest wykonanie cięcia prześwietlającego. Kolkwicja dobrze radzi sobie z letnimi upałami.  

Kolkwicja chińska nadaje się do sadzenia soliterowego i grupowego. Jesienią jej liście wybarwiają się na ładny brązowy kolor. 

Do uprawy w ogródku przydomowym warto wybrać obficie kwitnącą odmianę ‘Pink Cloud’ o kwiatach różowych.