Więcej o roślinie poniżej:

Klon polny (Acer campestre)

kategoria:  drzewa, krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 15 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona, żółta

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: drzewiasty, krzaczasty

okres kwitnienia: kwiecień

wysiew: jesień

rozmnażanie: sadzonki zielne, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  ogrody, parki, żywopłoty, zieleń miejska

tempo wzrostu:   szybkie

Klon polny znany jest nawet dzieciom, które z jego nasion robią „zielone noski”. Gatunek ten zawiązuje w maju i czerwcu niepozorne zielonożółte kwiaty. Jesienią jego liście pięknie się wybarwiają – od złocistych żółci po czerwienie. Liście klonu polnego różnią się od liści innych klonów – nie są ostro zakończone, a ich spód jest pokryty meszkiem. 

Klon polny odznacza się wyprostowanym pokrojem. Na glebach jałowych przybiera rozgałęziony pokrój. W sprzyjających warunkach szybko rozwija się do postaci średnio rozrośniętego drzewa o wysokości do 15 m.  

Klon polny nie jest wymagający w uprawie i łatwo dopasowuje się do różnych warunków glebowych. Może rosnąć zarówno na próchnicznych glebach gliniastych, jak i glebach piaszczystych oraz kamienistych. Aklimatyzuje się zarówno w warunkach pełnego nasłonecznienia, jak i częściowego zacienienia.

Dla pobudzenia przyrostu pędów korzenie należy przed sadzeniem nieco skrócić. W nasadzeniu żywopłotowym odstępy między sadzonkami powinny wynosić od 20 do 30 cm.  

Żywopłot z klonów wymaga regularnego nawadniania i zasilania kompostem lub specjalnym nawozem dla ozdobnych roślin drzewiastych. Już w roku sadzenia wierzchołki pędowe przycinamy na równą wysokość. Kolejne cięcia przeprowadzamy na początku czerwca oraz w sierpniu. Zabieg ten spowoduje, że pędy będą się silniej krzewić.  

Klon polny jest wytrzymały na cięcie i tworzy gęstą ścianę liści. Idealny do obsadzania wąskich ulic.

Liście klonu polnego ulegają szybkiemu rozkładowi, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane na kompost.