Więcej o roślinie poniżej:

Kleome ciernista Cleome hassleriana

kategoria:  jednoroczne

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,8-1,5 m

mrozoodporność:  -

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, fioletowa, biała

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, kwiaty cięte

tempo wzrostu:   szybkie

 

Kleome pochodzi z Ameryki Południowej. Rodzaj ten obejmuje 150 gatunków krzewiastych roślin jednorocznych oraz krótkowiecznych krzewów wiecznie zielonych. Kleome ciernista to jednoroczna roślina odznaczająca się bardzo długim kwitnieniem od lipca do października. Cechą charakterystyczną kleome ciernistej są długie oraz cienkie nitki pręcika, które wyrastają z kielicha kwiatowego. 

Kleome osiąga wysokość od 80 do 150 cm. W zależności od odmiany wydaje kwiaty w kolorze białym, różowym, fioletowym lub karminowym. Kwiaty są zebrane w baldachy, natomiast liście mają kształt dłoni. Cała roślina jest pokryta drobnymi włoskami i jest trochę lepka. 

Kleome preferuje słoneczne stanowiska w żyznym podłożu, dlatego podczas całego okresu kwitnienia rośliny należy regularnie zasilać. Podłoże uprawne powinno być przepuszczalne i równocześnie umiarkowanie wilgotne.

Kleome wysiewamy od marca pod szkłem. W temperaturze 18°C nasiona kiełkują w okresie 2 do 3 tygodni. Jeśli temperatura spada poniżej 14°C, nie kiełkują wcale. Młode roślinki uprawiamy w miejscu jasnym i przewiewnym. Najpierw je pikujemy, a następnie (od połowy maja) wysadzamy do gruntu, zachowując między nimi 40-centymetrowe odstępy.  

Rośliny wymagają regularnego zasilania i nawadniania.   

Kleome sprawdza się doskonale w aranżacjach z innymi wysokimi gatunkami kwitnącymi latem (np. cyniami i daliami). Kleome nadaje się na roślinę wypełniającą.

Kleome można łatwo rozmnożyć samemu. Kto przegapi termin siewu, może się zaopatrzyć w kwietniu/maju w sadzonki.