Kamelię (chińską różę) sprowadzono do Europy w XVIII wieku z Dalekiego Wschodu. To piękna krzewiasta roślina o dużych delikatnych kwiatach przypominających róże. Jej ciemnozielone, lśniące liście utrzymują się na pędach również zimą, a kwitnienie zaczyna się na przedwiośniu.

Stanowisko do uprawy

O bujnym kwitnieniu kamelii decyduje miejsce, w którym posadzimy krzew. W swoich ojczystych stronach rośnie ona w jasnych, prześwietlonych słońcem lasach. Podobne warunki powinniśmy zapewnić jej w naszym ogrodzie. Idealne będzie stanowisko półcieniste, najlepiej pod koronami głęboko korzeniących się drzew. Kamelie dobrze czują się także pod osłoną gęstego żywopłotu lub muru, który ochroni je przed wiatrem lub palącymi promieniami słońca.

 

Sadzenie

Różę chińską najlepiej sadzić wiosną, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Przy zakupie wybierajmy odmiany najodporniejsze na zimno i egzemplarze co najmniej czteroletnie o zdrewniałych pędach. Do sadzenia wykopujemy dół dwukrotnie głębszy i szerszy niż rozmiary bryły korzeniowej. Wypełniamy go podłożem do roślin ozdobnych i sadzimy kamelię równo z powierzchnią gruntu. Ziemia o odczynie kwaśnym powinna być bogata w próchnicę. Jeżeli nie kupimy specjalnej mieszanki dla kamelii, możemy przygotować ją samodzielnie z równych ilości ziemi ogrodowej, kompostu i torfu. Zaobserwowano, że tam, gdzie udają się różaneczniki, również kamelie będą dobrze rosły.

 

Pielęgnacja

Te pięknie kwitnące krzewy nie potrzebują zbyt dużo substancji odżywczych. Kamelie zasilamy wyłącznie od końca maja do połowy lipca specjalnym nawozem. Możemy także wykorzystywać preparaty dla różaneczników, ale jednorazowo stosujemy tylko połowę zalecanej dawki. Nawóz rozsypujemy zawsze na wilgotną glebę, którą potem podlewamy.

Warunkiem bujnego kwitnienia kamelii jest także równomiernie nawilgotnione podłoże. Dlatego, przede wszystkim od wiosny do jesieni, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewu, ponieważ jeżeli grunt jest zbyt suchy, roślina zrzuca pąki kwiatowe. Lepiej podlewać ją solidnie raz w tygodniu, aby ziemia przesiąknęła wodą, niż często, ale skąpo, zraszając jedynie powierzchnię gleby. Do podlewania zalecana jest deszczówka albo odwapniona woda z wodociągu.

Wilgoć jest potrzebna kameliom także zimą, w okresach bezmroźnych, oczywiście w ilościach mniejszych niż latem. Ważne jest, aby korzenie krzewów nie były narażone na wysychanie, dlatego warto ściółkować powierzchnię gruntu wokół krzewu. Warstwa liści lub kory pomoże roślinie utrzymać wilgoć i ciepło przez całą zimę.