Więcej o roślinie poniżej:

Kalatea (Calathea)

kategoria:  doniczkowe

stanowisko:  półcień

wysokość:  do 1 m

zimowanie: pomieszczenie, 16-18oC

odczyn gleby:  kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała, czerwona, zielono-czerwona, purpurowa, purpurowo-biała, czerwono-biała, zielono-żółta

barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa, biała, różowa, fioletowa

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: podział kęp, odrosty korzeniowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Kalatea ma duże, owalne lub podłużne liście. U większości form mają one niemal kremowe wybarwienie i noszą ciemnozielone plamy. Kalatea stanowi doskonały kontrapunkt w kompozycjach z roślinami kwitnącymi, zwłaszcza w dekoracjach okiennych.

Niektóre gatunki (np. Calathea crocata) tworzą w styczniu i lutym szyszkowate, żółte kwiaty. Kalatea należy do tzw. roślin krótkiego dnia, co oznacza, że kwitnie, gdy dzienny okres naświetlania jest krótszy od pewnej krytycznej wartości; jeżeli okres naświetlania jest dłuższy, rośliny nie kwitną.

Najlepsze warunki uprawowe panują na stanowiskach półcienistych np. w ciepłych ogrodach zimowych. Temperatura powinna utrzymać się na poziomie 16-18 stopni Celsjusza, wrogiem roślin są przeciągi i chłód.

Latem podlewamy obficie, zimą raczej umiarkowanie. Do podlewania stosujemy letnią, odstaną wodę. Kalatea lubi stanowiska, na których utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza, dlatego wskazane jest częste zraszanie roślin.

Zasilamy umiarkowanie; co dwa tygodnie rośliny nawozimy połową zalecanej dawki nawozu dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą rośliny nawozimy co cztery tygodnie.

Wiosną rośliny sadzimy do podłoża torfowego, dodatkowo można go wzbogacić keramzytem. Większe okazy możemy podzielić i rozmnożyć.

W warunkach zmniejszonej wilgotności powietrza wzrasta ryzyko wystąpienia tarcznika i przędziorka.

Aby przyspieszyć kwitnienie gatunku Calathea Crocata, jesienią rośliny nie powinny być naświetlane dłużej niż 10 godzin w ciągu dnia.