Więcej o roślinie poniżej:

Jaśminowiec (Philadelphus)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 3 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, zasobna w wapń, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: odrosty korzeniowe, sadzonki wierzchołkowe lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, żywopłoty

tempo wzrostu:   szybkie

Nie do końca wiadomo, skąd właściwie wzięła się nazwa Philadelphus. Jedna z teorii głosi, że wywodzi się ona od greckiego philadelphos, co znaczy krzew o pachnących kwiatach. Jaśminowiec często bywa mylnie nazywany jaśminem.

Rodzaj Philadelphus liczy ponad 60 gatunków kwitnących na biało (wśród których są także formy o pełnych kwiatach). Naturalnie występuje w południowej i południowo-wschodniej Europie. Jaśminowiec kwitnie wczesnym latem, kwiaty ma zebrane w grona. 

Jaśminowiec może dorastać do około 4 metrów. W zależności od gatunku/odmiany może mieć pokrój od średnio do bardzo rozłożystego.  

Krzewy nie są specjalnie wymagające co do podłoża. Rośliny należy sadzić od października do marca na stanowisko słoneczne do półcienistego. Krzew jest wytrzymały na mrozy i może być uprawiany w miastach, jest polecany do tzw. zieleni osiedlowej. 

Krzewy można rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe, które należy ukorzeniać od jesieni (gdy z roślin opadną liście) do przedwiośnia (zanim rośliny zaczną wypuszczać pąki).  

Należy pamiętać, że kwiaty zawiązują się na krótkich pędach bocznych wyrastających z pędów dwuletnich. Co dwa lata krzewy można prześwietlić bezpośrednio po kwitnieniu. Nie wahajmy się wycinać starych pędów aż do nasady.  

Jaśminowiec może być uprawiany w pojedynkę (jako soliter), a także w grupach. Nadaje się na formowane żywopłoty. Ze względu na wspaniały zapach kwiatów poleca się go do nasadzeń w pobliżu kącików wypoczynkowych. 

Białe kwiaty jaśminowca prezentują się bardzo ciekawie, zwłaszcza na tle zielonych żywopłotów z cisu czy żywotnika.