Zakładając ogród, czy sadząc kompozycje kwiatowe w donicach, najważniejszą rzeczą, aby cieszyć się później zadowalającym efektem, jest odpowiedni dobór ziemi. Każda bowiem roślina preferuje inne warunki do wzrostu. Możemy wybierać rodzaje ziemi patrząc na odczyn pH, a także ze względu na przepuszczalność i jej żyzność. Z naszym poradnikiem dobierzesz odpowiedni rodzaj ziemi do każdego rodzaju roślin.

Spis treści:

  1. Ziemia ogrodowa pod kwiaty
  2. Jaka ziemia do hortensji?
  3. Jaka ziemia do juki ogrodowej?
  4. Ziemia pod trawnik
  5. Ziemia do warzyw
  6. Jak sprawdzić pH gleby?
  7. Ile waży ziemia ogrodowa?
  8. Ile kosztuje ziemia ogrodowa?

Ziemia ogrodowa pod kwiaty

Aby kwiaty wyróżniały się okazałymi i barwnymi kwiatostanami ważny jest dobór odpowiedniej ziemi. Kwiaty w zależności od gatunku, najczęściej potrzebują ziemi żyznej o odczynie obojętnym. Niektóre kwiaty, takie jak hortensje ogrodowe lubią kwaśny odczyn gleby. Aby dobrać odpowiedni jej rodzaj, warto dowiedzieć się od sprzedawcy, jakie warunki należy spełnić danemu okazowi, by szybko rósł i co sezon rozkwitał. Niekiedy oprócz odczynu pH ziemi zależy też jej przepuszczalność, czyli to czy ziemia zatrzymuje w sobie wodę, czy też nie, oraz jej zawartość w składniki mineralne. Niektóre rodzaje roślin, tak jak tuje, lubią glebę, która utrzymuje wilgotne podłoże przez jakiś czas. Juka ogrodowa natomiast lubi ziemię całkowicie przepuszczaną. Lawenda ogrodowa lubi ziemię przepuszczalną, mocno wapienną. Jeśli mamy problem z wartością odżywczą ziemi, możemy podsypywać kwiaty nawozami odpowiednio do tego przeznaczonymi.

Czemu w ziemi doniczkowej pojawia się pleśń?

Powodem pojawienia się pleśni jest nadmierna wilgotność podłoża, będąca skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacja roślin. Najczęściej wiąże się to ze zbyt częstym i obfitym podlewaniem, brakiem otworów odpływowych w doniczce, słabym drenażem podłoża, zalegającą wodą w osłonce, nadmierną wilgotnością powietrza, zbyt niską temperaturą oraz mało przewiewnym i zacienionym stanowiskiem.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Jaka ziemia do hortensji?

Kluczem do sukcesu w uprawie hortensji ogrodowej jest odpowiednio dobrany gatunek ziemi. Zły wybór podłoża wyraźnie będzie odbijał się na wyglądzie kwiatów. Hortensje powinny rosnąć w ziemi lekkiej, żyznej, oraz bogatej w składniki odżywcze i próchnicę. Dodatkowo gleba ta powinna być przepuszczalna, dobrze zdrenowana i stale lekko wilgotna. Najlepszym wyborem są gleby piaszczysto- gliniaste o lekko kwaśnym albo kwaśnym odczynie. Prawidłowe pH, jakie powinna mieć gleba dla hortensji to do 7 pH. Co ciekawe, odczyn kwasowości gleby ma wpływ na kolor hortensji doniczkowej. Odczyn kwaśny da nam niebieską barwę kwiatów, a odczyn zasadowy da zabarwienie różowe.

Jaka ziemia do juki ogrodowej?

Juka ogrodowa pochodzi z rodziny agawowatych. Nie lubią one ciężkiej i nazbyt wilgotnej gleby. Najlepiej wybrać dla juki ziemię lekką i przepuszczalną. Juki naturalnie rosną w nieurodzajnej glebie o odczynie lekko zasadowym, dlatego warto do mieszanki gleb, w których będą rosnąć, nie dodawać torfu i innych dodatków mających wpływ na kwaśny odczyn pH. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej gleby dla juki, ponieważ obecna jest zbyt gliniasta, można na spokojnie wymieszać ją z gruboziarnistym piaskiem, co znacznie ułatwi ukorzenienie się roślinie. Juki lubią także glebę zasobną w wapń.

Ziemia pod trawnik

Najlepszym typem ziemi pod trawnik jest czarnoziem. Jest to ziemia przepuszczalna, wzbogacona o składniki odżywcze potrzebne do wzrostu trawy, a ponadto ma optymalny odczyn kwasowości. Trawa najlepiej będzie rosła na ziemi o odczynie lekko kwaśnym, wahającym się od 5,5 do 6,5 pH. Jeśli posiadamy glebę gliniastą, możemy ją wymieszać z gruboziarnistym piachem. Jeśli jednak mamy ziemię piaszczystą, możemy wymieszać ja z torfem. Ważne, żeby zapewnić trawie glebę przepuszczalną i żyzną.

Ziemia do warzyw

Idealna ziemia do uprawy warzyw nie powinna być zbyt lekka ani nazbyt zbita. Powinna być ona przepuszczalna i przewiewna, a także mieć dużą pojemność absorpcyjną. Oczywiście ważne jest także, żeby była żyzna, zawierała próchnicę i składniki odżywcze.

Jak sprawdzić pH gleby?

Gleby mają odczyn kwaśny, obojętny albo zasadowy. Im niższy jest odczyn pH, tym ziemia jest bardziej kwaśna, a im wyższe, tym bardziej zasadowa. Odczyn kwasowości można sprawdzić za pomocą glebowego kwasomierzu. Jest to bardzo proste urządzenie w obsłudze. Należy pamiętać, że próbki ziemi pobieramy z kilku miejsc, ponieważ w różnych częściach ogrodu, pH może mieć różną wartość.

Pobraną próbkę gleby umieszczamy na kwasomierzu i polewamy ją płynem Helliga. Płyn ten musi wejść w reakcję z ziemią, dlatego musimy poczekać na wynik około 3 minut. Po tym czasie porównujemy powstały kolor płynu z zaznaczoną na płytce skalą. Cała instrukcja obsługi jest dołączona do urządzenia.
Glebę można również poddać badaniu w Okręgowej Stacji chemiczno-rolniczej, jednak będzie to droższe niż samodzielne zakupienie kwasomierzu.

Ile waży ziemia ogrodowa?

Ziemia ogrodowa to element podłoża przygotowany specjalnie do określonych upraw ogrodniczych. Każdy rodzaj gleby posiada inną strukturę oraz gęstość. Może się przez to wydawać, że glina jest cięższa od piasku. Ustalono jednak, że 1 metr sześcienny ziemi wazy około 1800 kg. Patrząc na to odwrotnie, 1 tona ziemi ogrodowej to 555 decymetrów sześciennych. 

Ile kosztuje ziemia ogrodowa?

Ziemia ogrodowa w zależności od jej rodzaju posiada różne ceny. Wahają się one od kilkudziesięciu złotych za tonę, aż do kilkuset złotych. Oczywiście im bardziej żyzna gleba i bogata w składniki odżywcze, tym będzie droższa. Kupując glebę w dużej ilości, należy pamiętać o tym, że dojdą do tego również koszty transportu pobierane przez dostawcę. Można kupić ziemię na tony oraz w workach, sprzedawanych po 10,20 czy 50 kg. Worek ziemi ogrodowej kosztuje z reguły od kilku do kilkunastu złotych. Można ją dostać w większości marketów, a także w sklepach ogrodniczych.