Znalezienie podłoża dostosowanego do potrzeb roślin bywa nierzadko sporym wyzwaniem. Ryzyko przelania lub też zbyt szybkiego wysychania może prowadzić do obumierania rośliny, a także pojawiania się chorób grzybowych.

Dość częstym wyborem jest torf, który ma właściwości chłonne – długo zatrzymuje wodę, co może być jednocześnie plusem, jak i minusem. Drugą stroną medalu może być zaleganie wody w części korzeniowej roślin. To doprowadza do gnicia i późniejszych chorób rośliny. Ogrodnicy nierzadko wybierają wyjątkowe rośliny, które pod względem doboru podłoża są bardzo wymagające. Problemem jest utrzymanie odpowiedniej gospodarki powietrzno-wodnej strefy korzeniowej. Dostępne surowce bywają niewystarczające, lecz jedna z formuł, opracowanych i opatentowanych przez naukowców, nadaje podłożu wyjątkowych właściwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić dogodne warunki nawet najbardziej wymagającej roślinie.

Granulki SERAMIS® to rewolucyjne rozwiązanie zwłaszcza dla roślin domowych, które są bardzo wrażliwe na przelanie. To specjalistyczne podłoże pozwalające na zmniejszenie kosztów i czasu pielęgnacji domowych zielonych oaz.

Czym jest innowacyjne podłoże SERAMIS®? Jak działa?

Granulki roślinne SERAMIS® powstają z palonej, w 100% naturalnej gliny. Opatentowana formuła oraz finalny produkt pozwolił na stworzenie wysokiej jakości specjalistycznego podłoża do roślin. Glina jest pozyskiwana z jednego z najważniejszych obszarów jej wydobycia w Europie, w Westerwald.

Struktura seramisu pozwala na magazynowanie wody oraz składników odżywczych niezbędnych roślinie. Drobnoporowate bryłki wchłaniają je w takiej ilości, jaka jest potrzebna roślinie. Reszta wilgoci odpływa do osłonki lub na dno doniczki. Dzięki temu mamy pewność, że nie przelejemy rośliny i nie spowoduje to gnicia systemów korzeniowych.

Dzięki unikalnej strukturze korzenie będą zaopatrzone w tlen, zapewniając odpowiedni rozwój roślinie. W praktyce wygląda to tak – korzenie rośliny wrastają w porowatą strukturę granulek, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia oraz zapewnieniu składników odżywczych i tlenu. Są szybkie i proste w aplikacji – nie brudzą, są wolne od grzybów, szkodników czy pleśni. Są niezawodne przy pielęgnacji zieleni w domu, zwłaszcza przy przesadzaniu.

Jak podłoże SERAMIS® wygląda w porównaniu do innych dostępnych na rynku?

Specjalistyczne podłoże SERAMIS® wyróżnia się innowacyjnością na tle innych podłoży specjalistycznych do roślin doniczkowych. Nie jest to mieszanka ziemi, lecz w 100% palona glina, która jest odpowiedzią na problemy w pielęgnacji roślin doniczkowych, takich jak przelanie.

Odpowiednia konstrukcja i parametry sprawiają, że to bardzo przemyślany produkt, który zapewni najlepszą możliwą opiekę każdej roślinie. Omówimy tutaj przypadek torfu – który w początkowym stadium uprawy ma porowatość równą seramisowi, lecz w późniejszej fazie staje się zbity i przestaje przepuszczać powietrze, które jest blokowane. W przypadku seramisu materiał nie zbryla się i nie starzeje. To znacząco wpływa na kondycję podłoża oraz samej rośliny.

Przelewanie roślin – ten problem już Cię nie dotyczy!

Podłoże Seramis sprawdzi się zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy z nadmierną miłością podchodzą do podlewania swoich roślin. Ryzyko przelania sprawia, że są one wtedy narażone na choroby grzybowe w większym stopniu. Dzięki granulkom seramisu oraz specjalnemu wskaźnikowi przelanie będzie niemożliwe.

W przypadku zbyt intensywnego podlania granulki wchłoną jedynie taką ilość wody, jaka jest faktycznie potrzebna roślinie. Reszta płynu przeleci do podstawki, natomiast przestrzenie między granulkami wypełnią się powietrzem. Warto podkreślić, że zniwelowanie ryzyka zastoju wody to koniec problemów z ziemiórkami oraz pleśnią, pojawiającą się na powierzchni podłoża.

Przesadzanie roślin, kiedy tylko zechcesz!

Używając granulek seramisu, możesz przesadzać rośliny o dowolnej porze, bez większych obaw o odpowiedni termin. Przy tradycyjnych podłożach musimy zachować odpowiednie warunki, aby prawidłowo zaadaptować roślinę do wybranego miejsca czy doniczki. W przypadku większych kwiatów z rozbudowanym systemem korzeniowym nie warto długo zastanawiać się nad przesadzeniem. Liczy się komfort rośliny – w zbyt małej donicy istnieje ryzyko, że zacznie chorować.

Jak przesadzać do podłoża SERAMIS®? Instrukcja krok po kroku:

  1. Wybraną roślinę wyjmujemy z obecnej doniczki oraz usuwamy około połowy podłoża produkcyjnego.
  2. Zwróćmy szczególną uwagę, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.
  3. Wypełniamy 1/3 doniczki granulatem roślinnym SERAMIS®.
  4. Wkładamy roślinę w centralnej części doniczki i pozostałą przestrzeń wypełniamy granulatem roślinnym SERAMIS®.
  5. Po umiejscowieniu rośliny oraz podłoża, należy delikatnie wstrząsnąć doniczką tak, aby granulat równomiernie się rozłożył.
  6. Jeżeli kupiliśmy zestaw podłoża wraz ze wskaźnikiem nawadniania SERAMIS®, umieśćmy go na tyle głęboko, aby dolna krawędź pola wyświetlania dotykała podłoża w okolicach korzeni rośliny.
  7. Po aplikacji wskaźnika podlewamy roślinę - w przypadku przesadzenia sukulentów czy kaktusów pomijamy ten krok.
  8. Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o stan naszej rośliny, warto użyć nawozu marki Seramis, ze względu na obniżone stężenie NPK. W połączeniu z granulkami seramisu stanowi optymalną zawartość składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Użycie innego nawozu może skutkować uszkodzeniem korzeni, poprzez zbyt wysokie stężenie NPK. Najlepiej zastosować nawóz Seramis 2 tygodnie po przesadzeniu rośliny.

Rośliny, które pokochają podłoże SERAMIS®

Które rośliny należy przesadzić do seramisu? W szczególności doniczkowe okazy, które lubią wilgotne podłoże, jednak nie tolerują zastoju wody. Do roślin najbardziej wrażliwych na zalanie należą między innymi draceny, alokazje, filodendrony czy też hoje. Warto wspomnieć także o zamiokulkasie czy modnej monsterze, bardzo często pojawiającej się w naszych domostwach.

Jeżeli chcemy zapewnić kompleksową opiekę i pielęgnację roślinom, warto użyć systemu SERAMIS®: podłoża do roślin doniczkowych, praktycznego wskaźnika wilgotności podłoża oraz płynnego nawozu dla roślin zielonych.