Pierwiosnki dzielimy i przesadzamy po kwitnieniu, gdy rośliny wypuszczają już rozłogi i rozrastają się na większej powierzchni.

Sadzenie pierwiosnków

Najpierw wykopujemu całą kępę roślin wraz z bryłami korzeniowymi. Delikatnie oddzielamy poszczególne sadzonki i skracamy ich korzenie, co pobudzi ich rozwój. Następnie sadzimy pojedyncze egzemplarze w wybranych miejscach. Ziemię wokół roślin uklepujemy i dość obficie podlewamy, ponieważ odpowiednia wilgotność ma decydujący wpływ na początkowy rozwój młodych pierwiosnków w nowym miejscu.

Kolorowe kępy krokusów są wspaniałą ozdobą trawnika. Ich zielonych liści nie należy kosić natychmiast po okresie kwitnienia kwiatów, gdyż bulwki powinny zgromadzić zapasy substancji odżywczych na następny sezon. Trawnik kosimy, gdy liście pożółkną i zaschną.

 


Sadzenie krokusów

Zakupione krokusy sadzimy jesienią w małych grupkach lub pojedynczo. Większość gatunków w ciągu kilku lat mocno się rozprzestrzeni.

Jeśli w pojemnikach i doniczkach mieliśmy inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, również należy poczekać, aby ich liście pożółkły. To znak, że cebule zakończyły proces magazynowania niezbędnych związków pokarmowych i wchodzą w okres spoczynku. Dopiero potem możemy je wydobyć z ziemi i złożyć w miejscu przechowywania, np. w chłodnej piwnicy.

Cebul przekwitłych kwiatów nie musimy też wcale usuwać z doniczek, a ich usychające liście ukryją inne gatunki roślin kwitnące latem lub byliny okrywowe, które posadzimy w wolne miejsca do tych samych pojemników.