Jestem miłośnikiem roślin od ponad 40. lat, a odkąd 5 lat temu przeszedłem na emeryturę, poświęcam ogrodowi cały swój czas. Chciałbym podzielić się wiadomościami na temat ciekawego kwiatu, jakim jest dziwaczek peruwiański Mirabilis jalapa. Roślina ta pochodzi z południowego Meksyku, gdzie jest wieloletnia. U nas uprawiana jest jako jednoroczna, wysiewana z nasion. Dorasta do 80 cm i w odpowiednich warunkach obficie się rozkrzewia.

Dziwaczek dobrze rośnie w ziemi piaszczystej i wilgotnej. W sezonie wymaga zasilania co 2–3 tygodnie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Pod osłony
można go siać w drugiej dekadzie kwietnia, a do gruntu przesadzać po 15 maja.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiewać go od razu na stałe stanowisko po „zimnych ogrodnikach”.

Trzeba pamiętać, by nasiona lub sadzonki umieszczać w rozstawie 25x40 cm. Taka odległość sprawi, że roślina swobodnie się rozrośnie. Dziwaczek kwitnie od lipca do października. Kwiaty odurzają delikatnym zapachem i – co niezwykłe – na jednym krzaczku mogą mieć różny kolor. W dzień są zamknięte, a otwierają się dopiero wieczorem. Roślina wytwarza orzeszkowate nasiona, które warto zbierać na kolejny sezon.

Henryk Aniszewski

PRZEPIS NA OGRÓD

Zadziwiający kwiat

Pojedyncza roślina ma kwiaty w różnych kolorach – od białego i żółtego, przez pomarańczowy, do purpurowego. Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że podczas kwitnienia mogą one zmieniać barwę.

Nietypowe kwiaty w dzień są zamknięte. Otwierają się dopiero po godzinie 16. lub w dni pochmurne. Stąd potoczna nazwa dziwaczka – „kwiat godziny czwartej”.

Kilka lat temu hiszpańscy naukowcy odkryli, że żółte płatki mają właściwości fluorescencyjne, a więc świecą w nocy!