Hodowla i pielęgnacja Kurkumy

 

P: Kupiłam kwitnącą kurkumę. Jak z nią postępować?

O: Kurkuma Curcuma longa jest dość sporą rośliną, dorastającą do 1 metra wysokości. Kurkuma w mieszkaniu powinna stać w rozproszonym świetle, najodpowiedniejsza jest wystawa wschodnia lub zachodnia. Lubi wilgoć, zatem wymaga obfitego podlewania i stałej wilgotności podłoża. Podczas rozwoju wydaje dużo odrostów, dlatego powinna rosnąć w dużych donicach lub skrzynkach. Od lutego do października, co 2 tygodnie należy ja zasilać wieloskładnikowymi nawozami.

Kurkuma lubi ciepło, pod warunkiem że jednocześnie ma wysoką wilgotność powietrza. W przeciwnym wypadku lepiej jej nie przegrzewać. Jest to szczególnie ważne zimą. Wtedy warto ustawić rośliną na najwidniejszymnajzimniejszym oknie. Latem dobrze jest wystawić ją na dwór. Wymaga lekkiego, próchnicznego podłoża o odczynie obojętnym.

 


 

Egzotyczna graviola, a polskie warunki

 

P: Mam taką egzotyczną leczniczą roślinę o nazwie graviola. Niestety, ciągle zrzuca liście, które wcześniej pokrywają się plamami i brązowieją. Jaka może być tego przyczyna?

 


 

O: Graviola, czyli Annona muricata, to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Jest bardzo wrażliwa, nie znosi zimna, przeciągów, braku wilgoci w powietrzuniedostatku światła. Mimo starań z Państwa strony prawdopodobnie nie ma właściwych warunków bytowania i dlatego jest atakowana przez choroby grzybowe. Należy zadbać o właściwe stanowisko z dużą ilością rozproszonego światłabrakiem chłodnych powiewów z otwartego okna.

Wszystkie chore liście powinniśmy wyrzucić. Decydując się na uprawę roślin tropikalnych w mieszkaniu, szczególnie tych rzadko u nas spotykanych, musimy wziąć pod uwagę to, że może się ona nie udać. Nie wszystkie gatunki znoszą bowiem trudne dla nich warunki panujące w naszych mieszkaniach.