To właśnie ogonki liściowe są częścią jadalną rabarbaru. Stanowią wspaniały dodatek do ciast i deserów. Można przyrządzać z nich kompoty lub dżemy. Najsmaczniejsze są te ciemnoczerwone, mięsiste, nabierające słodyczy w pełnym słońcu.

Wiosną, w maju, z karp wyrastają długie pędy zakończone okazałymi kwiatostanami, złożonymi z drobnych białych lub różowych kwiatów, z których powstają nasiona.

Roślina zużywając zasoby na rozwój i budowę nasion, staje się słabsza, a ogonki liściowe cieńsze i mniej smaczne. Dlatego pędy kwiatostanowe należy usuwać, gdy tylko się pojawią. Zdarzają się sytuacje, gdy kwiatostany pojawiają się przedwcześnie. Dlaczego tak się dzieje?

Oto niektóre z przyczyn:

Stara karpa. Co 4-6 lat, najlepiej na przełomie września i października, należy odmładzać rabarbar. Wykopujemy karpę i dzielimy ją na części, z których każda powinna mieć, co najmniej 2-3 korzenie i tyle samo pąków liściowych. Po zaschnięciu powierzchni ciętej, jeszcze w tym samy roku, nowe sadzonki sadzimy na miejsce stałe. W ten sposób mają możliwość ukorzenić się jeszcze przed nadejściem mrozów, a wiosną następnego roku dać obfity plon.

Niewłaściwie przygotowana gleba. Rabarbar ma duże wymagania glebowe. Jeśli gleba będzie ciężka, zbita, lub zbyt lekka, jakość karpy obniży się i roślina pod wpływem stresu może zakwitnąć przedwcześnie. Jeśli chcemy temu zapobiec ziemia pod uprawę rzewienia musi być żyzna, próchnicza, o odpowiedniej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Ze względu na magazynowanie substancji odżywczych w karpie, oraz tworzenie dużej masy zielonej bardzo ważna jest zasobność gleby w składniki odżywcze. Dlatego ważną rolę w uprawie rabarbaru ma nawożenie obornikiem. Stosowany, co 2 lata poprawia strukturę gleby, zatrzymuje wodę i składniki odżywcze, wpływając korzystnie na rozwój karpy.

Susza i wysokie temperatury wiosną, zaburzają cykl rozwojowy rabarbaru sprawiając, że zbyt szybko zakwita. W okresie niedoboru wody należy rośliny, co 4-7 dni regularnie podlewać zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wodę, czyli od maja do sierpnia.