Więcej o roślinie poniżej:

Dereń Kousa (Cornus Kousa)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  3 - 5 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki zielne, odkłady

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, roślina jadalna

tempo wzrostu:  średnie

Dereń kousa odznacza się nie tylko imponującym kwitnieniem, ale i pięknym wybarwieniem liści od żółtego do szkarłatnoczerwonego. Właściwe kwiaty są raczej niepozorne, małe zielonożółte główki są zebrane w kuliste grona, otoczone charakterystycznymi kremowo żółtymi przykwiatkami.

W zależności od miejsca uprawy, krzew może kwitnąć od maja do lipca. Jego owoce są jadalne, w Japonii spożywa się je na surowo lub w marynacie i produkuje się z nich rodzaj likieru owocowego. 

Ten wolno rosnący krzew lub drzewo dorasta do wysokości 6 metrów. Pędy boczne są ułożone piętrowo.

Dereń preferuje stanowiska osłonięte, słoneczne do półcienistych, podłoże świeże, piaszczyste do próchnicznego. Nie toleruje stanowisk podmokłych i wapiennych. 

  

Młode rośliny z pojemników możemy sadzić cały rok. Mimo to najlepszą porą jest okres bezlistny, utrzymujący się mniej więcej od połowy października do końca kwietnia. Okres ten jest o tyle korzystny, że rośliny nie muszą być tak często podlewane, pod warunkiem że na dworze nie utrzymuje się zmarzlina.  

Aby wzmocnić zawiązywanie pąków kwiatowych, przeprowadzamy cięcie. Pędy skracamy na początku czerwca (po kwitnieniu), bo roślina jeszcze przed jesienią musi wykształcić pędy i pąki.  

Kwitnienie derenia kousa jest tak atrakcyjne, że gatunek ten można z powodzeniem uprawiać jako roślinę soliterową. Derenia kousa można też włączyć w większe nasadzenie w połączeniu z innymi kwitnącymi drzewami oraz krzewami.

Świeżo ścięte gałązki derenia można wstawić do wazonu. Bardzo wytrzymała jest zwłaszcza nowa odmiana ‘Venus’.