Moją liczącą 300 m² działkę kupiłem 12 lat temu. Od tego czasu zmieniłem ją całkowicie. Z typowo produkcyjnej powstał ogród rekreacyjny. Jest on wypełniony licznymi tajemniczymi zakątkami. Czasem sam mówię o sobie, że jestem perfekcjonistą i kiedy zaczynam coś robić, to chcę osiągnąć jak najlepsze efekty.

Kamienne i drewniane rzeźby

Od wielu lat amatorsko zajmuję się malarstwem oraz rzeźbą. Właśnie te artystyczne zamiłowania znalazły swój wyraz podczas projektowania mojego „Małego Raju”. U mnie na działce można podziwiać bogactwo roślin o różnym okresie kwitnienia, które sprawiają, że jest ona dekoracyjna przez cały sezon. Oryginalne podpory, kamienne rzeźby, ozdobne elementy małej architektury, na których wyeksponowano ciekawe odmiany kwiatów, czynią mój mały ogród wyjątkowo urokliwym zakątkiem.

Oczka wodne

Mam dwa oczka wodne. Nieopodal jednego z nich, przy szumie wody spływającej z kaskady kamieni, jest miejsce idealne do plażowania. Natomiast kiedy chcę odpocząć od upału, siadam w cieniu słomianego daszku i spoglądam na kwitnące krzewy oraz różnorodne gatunki kwiatów, finezyjnie wkomponowane w kamienie.
Domeną mojej działki są clematisy. Pnącza te urzekły mnie na tyle, że mam ich aż 72 rodzaje! Bardzo lubię też funkie, których mam 34 odmiany. Z kolei wiosną króluje tu 200 kolorowych odmian tulipanów. Jest tu także kilku stałych mieszkańców. W moich oczkach wodnych pływają kolorowe ryby, a na brzegach wygrzewają się zielone żaby.

Ogród upiększam, kierując się wyobraźnią i tym, co podpatrzę w naturze. Wszystkie ozdoby wykonuję sam.

Sławomir Bisiorek

Plan działki przygotował Sławomir Bisiorek z Łodzi.

1 – szklarnia

2 – kompostownik dwukomorowy

3 – grill-strażak

4 – strzecha

5 – kwietnik-taczka

6 – skalniak ozdobiony rzeźbami

7 – taras obrośnięty winoroślą

8 – altana, a na wprost niej 5 bramek porośniętych przez clematisy
i miliny

9 – rabaty kwiatowe

10 – studnia

11 – kaskada

12 – oczko wodne i kamienne żółwie

13 – warzywnik i zielnik

14 – kwietnik

15 – kwietnik na pniu starej śliwki

15A – drzewa owocowe

16, 17 – iglaki

18 – oczko wodne z młynem

19 – wejście na działkę

20 – płotek

21 – wiatrak na starym pniu gruszy