Więcej o roślinie poniżej:

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis)

kategoria:  zioła, byliny

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 40 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: lipiec-wrzesień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna, rabata ziołowa, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Cząber ogrodowy to roślina roczna dorastająca do wysokości około 25 cm. Gatunkiem długowiecznym i bardziej aromatycznym jest cząber Satureja montana.

Cząber ogrodowy bardzo bujnie się krzewi. Kwiaty różowe do jasnofioletowych otwierają się od połowy lipca do późnej jesieni. Liście są pokryte drobnymi włoskami i są w dotyku filcowate.

Idealnym miejscem uprawy jest stanowisko osłonięte, słoneczne i ciepłe, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie innych ziół. Pod uprawę nadaje się każda dobra, luźna ziemia ogrodowa.

Nasiona siejemy do gruntu w połowie maja, gdy mija ryzyko związane z pojawieniem się mrozów. Cząber należy do roślin kiełkujących przy dostępie do światła, dlatego nasion nie trzeba przysypywać. Siewki kiełkują po 2 tygodniach. Odległość między nimi powinna wynosić po przerwaniu 25 cm.

Stężenie olejków eterycznych i garbników jest najwyższe w roślinach krótko przed oraz podczas kwitnienia. Zebrane pędy należy albo od razu wykorzystać, albo zasuszyć. Przechowywanie, nawet krótkie, nie jest wskazane. Liście są świetnym dodatkiem do ciężkostrawnych potraw z ziemniaków czy fasoli, gdyż polepszają trawienie.

Ziele suszy się w temperaturze otoczenia na siatce lub w pęczkach zawieszonych do góry łodygami na sznurku. Suszy się je także w suszarni. Suszony cząber można dodawać do kąpieli relaksujących i wywarów wzmacniających włosy.

Jeśli pozwolimy, aby cząber zakwitł i wykształcił nasiona, będziemy mogli zebrać je i na wiosnę wysiać do doniczek.