Ambrowiec amerykański należy do ścisłej czołówki najpiękniej wybarwiających się drzew liściastych. To drzewo, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Liście przybierają ogniste barwy już nierzadko we wrześniu i nie tracą rumieńców przez następnych osiem tygodni. Warto zaznaczyć, że wybarwienie ambrowca jest ściśle związane z jakością podłoża.

Paradoksalnie, im ono słabsze, mniej żyzne, tym liście ładniej się wybarwiają. To wynik skomplikowanych procesów biochemicznych, będących naturalną reakcją obronną drzewa starającego dostosować się do zmieniających się warunków środowiskowych. Innymi słowy, ambrowiec wcześniej kończy sezon, by zachować energię na zimę. Z chwilą wejścia w okres spoczynku zielony barwnik (chlorofil) znika z liści.

 


 

Zostają w nich jednak (obecne i wcześniej) karoteny i ksantofile i to właśnie one tworzą tak wspaniałą mozaikę barw. Jeżeli liście zaczynają przebarwiać się późno, a cały proces trwa krótko, oznacza to, że ziemia ogrodowa ma dobrą jakość. W naturalnych warunkach ambrowiec potrafi dorosnąć do 40 metrów, w Polsce do 20.

Odmiany ogrodowe są jeszcze niższe, dlatego z powodzeniem można je sadzić przed domem. Wybieramy miejsce słoneczne i osłonięte. Dorosłych drzew nie zasilamy, nie trzeba ich też przycinać, chyba że chcemy im nadać wybrany przez siebie kształt. Z niskich odmian można np. wyprowadzić żywopłot

Ambrowiec prezentuje się atrakcyjnie nawet po opadnięciu liści. To m.in. za sprawą niecodziennej bruzdowanej kory, jaką mają niektóre odmiany, oraz owocostanów, które, podobnie jak u platana, utrzymują się na drzewie całą zimę. Najpierw są zielone, jednak po sezonie brązowieją. Młode liście są zielone, choć, w zależności od odmiany, raz mogą być matowe, raz błyszczące.

Co charakterystyczne, po roztarciu wydzielają przyjemny słodkawy zapach, podobny do woni ambry. Da się go wyczuć także po cięciu gałęzi, nie bez powodu ambrowiec amerykański zwany jest też balsamicznym. Jego żywica używana jest w medycynie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

Drewno jest pożądanym surowcem do produkcji ekskluzywnych mebli. Ambrowiec jest odporny na choroby i szkodniki. W pierwszych latach uprawy drzewko może przemarzać, dlatego jego pień powinno się na zimę otulić np. matą słomianą. Do małych ogrodów można polecić pięciometrową odmianę ‘Gumball’ tworzącą gęstą kulistą koronę, której nie trzeba przycinać, by utrzymać jej regularny kształt.