Spis treści:

  1. Tuja - odmiany
  2. Jak dbać o tuje?
  3. Jak ciąć i formować tuje?

Tuja – odmiany

Tuje to ozdobne iglaki do ogrodu, służące jako całoroczna ozdoba. Występują w postaci krzewów bądź rozłożystych drzew. Można wyróżnić drzewka o różnym pokroju, np. tuje kuliste, stożkowe, jajowate, a także tuje kolumnowe. Jest bardzo dużo rodzajów tui. Często spotykanymi odmianami tui są różnobarwne kolory igliwia drzewek od jasnozielonych po ciemnozielone, a także niebieskie i żółte odmiany.

Najbardziej znane gatunki tui, to tuje odmiany żółte, tuja niebieska czy też tuja kulista karłowata. Niektóre drzewka charakteryzują się zmienną barwą zależną od pory roku. Inne mniej znane odmiany są bardziej popularne wśród miłośników iglaków. Są nimi żywotnik koreański i żywotnik japoński. Gdy zastanawiasz się jakie tuje wybrać na żywopłot, nie musisz się obawiać złego wyboru. Najlepiej sprawdzą się tuje szybko rosnące. Najczęściej wybieranymi odmianami jest tuja szmaragd, brabant, a także żywotnik olbrzymi. Walory tych drzewek pozwalają na stworzenie pięknych i sprawdzających się ogrodzeń.

Jak dbać o tuje?

Tuje są dość łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, oraz w półcieniu. Najlepiej jakby były osłonięte od wiatru. Każda odmiana powinna rosnąć na wszystkich rodzajach ziemi, natomiast najlepiej będzie się sprawdzać ziemia żyzna i przepuszczalna. Większość gatunków jest mrozoodporna i zimozielona, można je zatem sadzić nawet w donicach na balkonach i tarasach. Podlewanie tui, szczególnie tych nowo posadzonych jest bardzo ważne. Niedostateczne nawodnienie może powodować brązowienie gałązek oraz drzewko będzie bardziej podatne na choroby.

Tuje wystarczy obficie podlać raz w tygodniu. Ważne jest także to, żeby nie lać wody po gałązkach. Tuja nie lubi w swoim sąsiedztwie innych roślin, należy zatem dbać o regularne odchwaszczanie ziemi wokół tui. Przed zimą, najlepiej koło października, drzewko należy porządnie podlać. Warto też obłożyć ziemię wokół korą, co pozwoli na dłuższe pozostanie wilgoci w ziemi, oraz zabezpieczy przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się trawy i chwastów. Innymi zabiegami, pielęgnującymi, które warto robić podczas uprawy tui, to przycinanie i nawożenie.

Jak formować tuje?

Przed przystąpieniem do przycinania tui warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od ich wyglądu. Tuje, które zostały posadzone z myślą o żywopłocie, warto przycinać tylko od góry, by jak najbardziej zagęściły się po bokach. Pojedyncze zaś okazy można formować na kształt kuli, stożka czy innych figur geometrycznych, które będą pasowały do pozostałych elementów ogrodu. Nie powinniśmy bać się przycinania tui i jego formowania, ponieważ posiada on na tyle szybki wzrost, że nieodpowiednie cięcie zostanie dość szybko zamaskowane nowymi gałązkami.

Do cięcia użyliśmy nożyc do żywopłotu PowerGearX HSX92, które świetnie nadają się do efektywnego przycinania żywopłotów, tui oraz innych krzewów. Unikalny mechanizm PowerGear™ zwiększa 3x siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów, co pozwala na lżejszą i sprawniejszą pracę. Ma lekką i wytrzymałą konstrukcję oraz precyzyjnie szlifowane ostrza w tym dolne ostrze pokryte jest powłoką PTFE. Rączki są odpowiednio wyważone, pokryte powłoką SoftGrip™. Pozwala ona na pewny chwyt oraz stabilne cięcie.

Wysokogatunkowa stal nierdzewna jest niezaprzeczalnym atutem w przypadku precyzyjnego cięcia. Dzięki długim ostrzom pozwoliły na precyzyjne dotarcie do wybranych części rośliny i skrócenie jej. Profilowanie tui było bardzo łatwe i przyjemne i zajęło dosłownie kilkanaście minut. Dodatkowo górne ostrze jest pokryte powłoką PTFE. Swobodne i bezpieczne cięcie zapewniają odbojniki.

Na zdjęciu poniżej widać, jak ułożenie powłoki sprawia, ze cięcie za każdym razem jest wygodne i precyzyjne. Miękka w dotyku sprawia, ze praca jest o wiele przyjemniejsza oraz narzędzie nie wyślizguje się z rąk. Dodatkowym atutem jest waga - jednocześnie stabilne, trwałe oraz lekkie nożyce pozwolą na pracę nawet tym, którzy nie mają wyćwiczonych mięśni pleców. Dzięki temu nie musimy się martwić o długość pracy - plecy po ich użyciu nie ucierpiały!