Wykorzystanie tunelu ogrodniczego w hodowli roślin uprawnych pozwoli na wydłużenie okresu wegetacji o sześćdziesiąt dni w roku. Jest to wsparcie dla ogrodników, dające możliwość sadzenia roślin, które w zwykłych warunkach nie dałyby sobie rady. Osłania on rośliny przed wiatrem, chłodem, nagłymi przymrozkami, opadami deszczu, a także przed niepożądanymi owadami. Rośliny mogą rosnąć w dobrze ocieplonym tunelu nawet zimą, gdy pada śnieg.

Spis treści:

  1. Co uprawiać w tunelu foliowym?
  2. Jak zrobić tunel foliowy?
  3. Jak ocieplić tunel foliowy?
  4. Jak zabezpieczyć tunel foliowy przed wiatrem?

Co uprawiać w tunelu foliowym? 

W tunelu ogrodowym uprawia się rośliny miękkie i kwiaty. Sadzi się w nim sadzonki mniej wytrzymałe, narażone na uszkodzenia. Jego zastosowanie pozwoli przyspieszyć i zwiększyć plonowanie warzyw.

Zastanawiając się nad tym, jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym, musimy wiedzieć, że najczęściej wspomaga on hodowle ciepłolubne. Mogą to być: papryka, pomidor, ogórek, dynia, pietruszka, groch, rzodkiewka, rzodkiew, sałata, kalarepa, kapusta biała, kalafior, szpinak, koper, cebula, fasolka szparagowa i marchew wczesna.

Ogórek i pomidor bardzo dobrze reagują na hodowlę w tunelu, dzięki której zbiór może być szybszy o 10-20 dni. Ważne jest także przemyślane sadzenie roślin po sobie, tak by maksymalnie wykorzystać miejsce pod folią. Po zebraniu plonu wczesnego: rzodkiewki, szpinaku, kopru i sałaty, w ich miejsce wysadza się pomidora, ogórka, kapustę czy kalafior.

Można postawić pytanie, jaka temperatura w tunelu foliowym powinna być utrzymywana, by rośliny mogły wzrastać? Najlepiej, gdy wynosi ona 25-26 stopni Celsjusza, a w tunelu panuje mikroklimat. W ciągu dnia temperatury mogą wahać się od 22 do 27 stopni. W nocy nie powinny spaść poniżej 16 stopni Celsjusza.

Jak zrobić tunel foliowy? 

Budując przydomowy, mały tunel foliowy ma on najczęściej szerokość około trzech metrów. Zmieszczą się w nim dwie grządki warzywne wraz z przejściami. Wysokość takiej konstrukcji powinna mieć dwa metry, by móc w nim spokojnie pracować, przechodzić i prostować się. Jeżeli ma się do dyspozycji większą powierzchnię, to można do niej dobrać szerszy i dłuższy tunel ogrodowy. Powinien być on umieszczony w miejscu nasłonecznionym.

Stelaż wykonany z ocynkowanych profili metalowych i rur stalowych będzie stanowił utrzymanie konstrukcji i zabezpieczy on ją także przed korozją. Elementy połączone śrubami, mocna konstrukcja i dobrze naciągnięta folia dają gwarancję na to, że poszycie tunelu będzie właściwie napięte.

Folia pozwala na ochronę roślin uprawianych przed szkodnikami. Dobrze, gdy konstrukcja posiada otwierane, boczne okna. Pozwolą one na właściwy przepływ świeżego powietrza. W warunkach przejściowych pozwolą także na hartowanie się roślin, w celu przesadzenia w warunki zwykłej uprawy. Najlepiej, gdy okna są wzmocnione moskitierami, wtedy do wnętrza tunelu foliowego nie dostaną się niechciane owady.

Jak ocieplić tunel foliowy? 

Folia z tworzywa PCV lepiej magazynuje ciepło i jest bardziej trwała na promieniowanie słoneczne. Można także ocieplić tunel folią termoizolacyjną z pęcherzami powietrza. Zakłada się ją jesienią, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza. Wiosną zdejmuje się folię gdy temperatury dobowe wzrosną powyżej 10 stopni. Dzięki dobrze wykonanej izolacji tunelu ogrodowego, ograniczy się straty ciepła o około 30%, ocieplając obiekt o 3-4 stopnie.

Dodatkowym ograniczeniem strat ciepła z gleby jest nałożenie przy gruncie agrowłókniny, folii perforowanej lub słomy. Do ochrony sadzonek używa się kloszy ogrodniczych nakładanych bezpośrednio na każdą roślinę. Sposobem ocieplenia temperatury wewnątrz tunelu foliowego jest także wzbogacenie gleby w związki organiczne. Podczas ich rozkładu następują procesy, w czasie których wytwarza się ciepło. Niektórzy hodowcy inwestują także w specjalne systemy ocieplania tunelu np. wężami grzewczymi lub instalacją grzewczą.

Jak zabezpieczyć tunel foliowy przed wiatrem 

Najlepszym stanowiskiem dla położenia tunelu foliowego jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w pobliżu budynków, altanek, garaży, żywopłotów, wyższych krzewów. Ważne, aby mimo takiego ulokowania, tunel ogrodowy nie był ocieniony. Złym rozwiązaniem jest tworzenie tunelu z rurek PCV. Są one mało trwałe i mogą nie przetrwać silnych wiatrów. Aby tunel był wytrzymały, jego konstrukcja metalowa - stalowa powinna być solidna, a folia właściwie naciągnięta. Gramatura dobrej folii powinna zaczynać się od 100g/m2 w przypadku folii na dwa sezony lub też 150g/m2 dla wielosezonowej. Dobrze, gdy ma ona dużą wytrzymałość na rozdzieranie czy rozrywanie. Gdyby przyszedł nawet silny wiatr, to dobrze naciągnięta folia o właściwych parametrach poradzi sobie i pozwoli tunelowi przetrwać.  

Tunel foliowy zielony czy biały nie ma znaczenia. Jest to wyłącznie oznaczenie producenta, którego stosuje dla określenia stopnia wytrzymałości materiału (UV). Folia zielona UV 4 jest w stanie przetrwać cztery sezony. Kolor biały charakteryzuje się różnymi parametrami, zależnymi od producenta. Najdłuższy okres jej przydatności wynosi 10 lat.