W przypadku wysiewu roślin, który możemy zacząć już w styczniu istotne jest, aby zapewnić im odpowiednia temperaturę niezbędną do prawidłowego rozwoju kiełków. Wcześniejszy wysiew nasion zapewni pełniejsze i bardziej obfite sadzonki kwiatów. Należy uzbroić się w cierpliwość oraz monitorować wilgotność, nasłonecznienie oraz temperaturę, jaka znajduje się wewnątrz mieszkania. Przegrzanie spowodowane dogrzewaniem oraz niewielka wilgotność może sprawić, że kiełki roślin zmarnieją i niedostatecznie się rozwiną. Sprawdź nasze wskazówki, jak dbać o wysiew roślin w styczniu!

Wysiew nasion: Dalia

Pierwsze na liście znalazły się zjawiskowe dalie. Wysiew nasion tej rośliny możemy śmiało zaplanować na styczeń. Musimy jednak zadbać o odpowiednie akcesoria oraz warunki. Do tego przydadzą nam się podstawowe informacje o kiełkowaniu tych kwiatów. Po pierwsze: dalie wysiewaj w temperaturze około 18-22 stopni Celsjusza, aby miały odpowiedni komfort rozrostu. Taka atmosfera zapewni ogrodniczy sukces - nawet osobom, które pierwszy raz decydują się na wysiew nasion dalii. Po drugie: kiełkowanie następuje w przedziale od 5-20 dni w zależności od wilgotności i podłoża. Dla efektu, który nie przysporzy wiele dodatkowej pracy, użyj kompostu przeznaczonego pod wysiew nasion oraz niewielką ilość wermikulitu.

Bazylia - pierwszy wysiew w roku

Bazylia to doskonała roślina, używana jako przyprawa oraz w postaci listków jako element dekoracyjny lub do sałatki, np. caprese. W sklepach i dyskontach spożywczych bardzo często można spotkać kuszące doniczki z bujnymi listkami bazylii, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest samodzielna uprawa tej włoskiej królowej. Jak zacząć wysiew bazylii? Wysiew powinien następować w temperaturze od 18-25 stopni Celsjusza dla zapewnienia optymalnych warunków. Po tym pierwszy etapie następuje kiełkowanie - od 14-20 dni od posiania - w zależności od utrzymującej się temperatury. Na to również zwracamy uwagę!

Pelargonia - jak ją wysiać?

Pelargonia to roślina, która pięknie wypełnia balkonowe i ogrodowe kwietniki. Podczas siania, należy zapewnić temperaturę około 24 stopni Celsjusza. Podłoże powinno składać się z nawozu przeznaczonego do nasion oraz drobnego żwirku. Kiełkowanie następuje w przedziale 3-12 dni.

Wysiew nasion: Begonia

Begonia to roślina, która doskonale uzupełnia doniczkowe rabaty. Podczas wysiewu temperatura powinna wahać się w granicach 19-24 stopni Celsjusza. Podłoże należy użyźnić nawozem do wysiewu oraz niewielką ilością wermikulitu. Ich wzrost i kiełkowanie jest dość powolne - następuje w przedziale około 15-60 dni.

Kiedy wysiać groszek pachnący

Groszek pachnący to niewątpliwie jedna z roślin, których woń jest niezwykle przyjemna, lekko słodkawa. Aby cieszyć się zapachem groszku pachnącego musimy odpowiednio wcześniej zaplanować wysiew nasion tej rośliny. I ponownie - nie bez znaczenia jest temperatura. Podczas wysiewu należy zapewnić około 12-13 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być użyźnione nawozem do wysiewu oraz niewielką ilością żwirku. Każde nasionko wbij na głębokość około 6 cm. Kiełkowanie następuje około 10-14 dni.

Chili - sianie i kiełkowanie

Chili to roślina powszechnie stosowana w kuchni, zarówno w potrawach indyjskich, tajskich, jak i koreańskich. Podczas wysiewu należy zapewnić temperaturę w granicach 21-27 stopni Celsjusza dla prawidłowego wzrostu. Użyj nawozu do nasion oraz niewielkiej ilości wermikulitu.Kiełkowanie następuje dość szybko, bo w okolicach 3-10 dni.

Wysiew nasion: Petunia

Petunia to piękna roślina o bujnych kwiatach występujących w różnych odcieniach i połączeniach kolorów. Wysiew nasion powinien być w temperaturze pomiędzy 24-27 stopni Celsjusza. Podłoże użyźnij nawozem do nasion i niewielką ilością wermikulitu. Kiełkowanie następuje dość szybko - w okolicach 12-14 dni.