W przypadku wysiewu roślin, który możemy zacząć już w styczniu istotne jest, aby zapewnić im odpowiednia temperaturę niezbędną do prawidłowego rozwoju kiełków. Wcześniejszy wysiew nasion zapewni pełniejsze i bardziej obfite sadzonki kwiatów. Należy uzbroić się w cierpliwość oraz monitorować wilgotność, nasłonecznienie oraz temperaturę, jaka znajduje się wewnątrz mieszkania. Przegrzanie spowodowane dogrzewaniem oraz niewielka wilgotność może sprawić, że kiełki roślin zmarnieją i niedostatecznie się rozwiną. Sprawdź nasze wskazówki, jak dbać o wysiew roślin w styczniu!

Spis treści:

  1. Dalia
  2. Bazylia
  3. Pelargonia
  4. Begonia
  5. Groszek pachnący
  6. Chili
  7. Petunia

Dalia

Dalie wysiewaj w temperaturze około 18-22 stopni Celsjusza, aby miały odpowiedni komfort rozrostu. Kiełkowanie następuje w przedziale od 5-20 dni w zależności od wilgotności i podłoża. Użyj kompostu przeznaczonego pod wysiew nasion oraz niewielką ilość wermikulitu.

Dalia - wysiew nasion w styczniu

Bazylia

Bazylia to doskonała roślina, używana jako przyprawa oraz w postaci listków jako element dekoracyjny lub do sałatki, np. caprese. Jej wysiew powinien następować w temperaturze od 18-25 stopni Celsjusza dla zapewnienia optymalnych warunków. Kiełkowanie następuje od 14-20 dni od posiania - w zależności od utrzymującej się temperatury.

Bazylia - wysiew nasion w styczniu

Pelargonia

Pelargonia to roślina, która pięknie wypełnia balkonowe i ogrodowe kwietniki. Podczas siania, należy zapewnić temperaturę około 24 stopni Celsjusza. Podłoże powinno składać się z nawozu przeznaczonego do nasion oraz drobnego żwirku. Kiełkowanie następuje w przedziale 3-12 dni.

Pelargonia - wysiew nasion w styczniu

Begonia

Begonia to roślina, która doskonale uzupełnia doniczkowe rabaty. Podczas wysiewu temperatura powinna wahać się w granicach 19-24 stopni Celsjusza. Podłoże należy użyźnić nawozem do wysiewu oraz niewielką ilością wermikulitu. Ich wzrost i kiełkowanie jest dość powolne - następuje w przedziale około 15-60 dni.

Begonia - wysiew nasion w styczniu

Groszek pachnący

Groszek pachnący to niewątpliwie jedna z roślin, których woń jest niezwykle przyjemna, lekko słodkawa. Podczas wysiewu należy zapewnić około 12-13 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być użyźnione nawozem do wysiewu oraz niewielką ilością żwirku. Każde nasionko wbij na głębokość około 6 cm. Kiełkowanie następuje około 10-14 dni.

Groszek pachnący

Chili

Chili to roślina powszechnie stosowana w kuchni, zarówno w potrawach indyjskich, tajskich, jak i koreańskich. Podczas wysiewu należy zapewnić temperaturę w granicach 21-27 stopni Celsjusza dla prawidłowego wzrostu. Użyj nawozu do nasion oraz niewielkiej ilości wermikulitu.Kiełkowanie następuje dość szybko, bo w okolicach 3-10 dni.

Chili - wysiew nasion w styczniu

Petunia

Petunia to piękna roślina o bujnych kwiatach występujących w różnych odcieniach i połączeniach kolorów. Wysiew nasion powinien być w temperaturze pomiędzy 24-27 stopni Celsjusza. Podłoże użyźnij nawozem do nasion i niewielką ilością wermikulitu. Kiełkowanie następuje dość szybko - w okolicach 12-14 dni.

Petunia - wysiew nasion w styczniu