Wysiew wybranych roślin w lutym w pomieszczeniach domowych pozwoli na uzyskanie lepszych, gęstszych rabat. Należy zapewnić im odpowiednie nasłonecznienie, rozstaw oraz nawodnienie. Do wysiewu najlepiej używać doniczek lub osłonek biodegradowalnych. Sprawdzą się też szklarenki lub pojemniczki z tektury. Wysiew tych roślin do gruntu odbywa się nieco później, gdy temperatura przy ziemi wzrośnie.

Spis treści

  1. Jarmuż Brassica oleracea var. sabellica
  2. Groszek pachnący Lathyrus odoratus L.
  3. Kosmos Cosmos Cav.

Jarmuż Brassica oleracea var. Sabellica

Nasiona jarmużu powinny być wysiewane w pomieszczeniach podczas okresu zimowego ze względu na niesprzyjającą temperaturę na zewnątrz. Wybieraj doniczki do siewu, gdzie w każdej przegródce znajdzie się ok 2-3 nasion. Następnie należy po jakimś czasie wybrać zdrowszą sadzonkę do późniejszej rozsady.

Rozsadę i siew gruntowy na zewnątrz zaczynamy dopiero w maju. Niektóre z odmian jarmużu, ze względu na powolniejszy rozrost i rozwój, sieje się wprost do gruntu już w kwietniu. Idealną temperaturą jest około 20 stopni Celsjusza na zewnątrz, aby wysiew się udał. Po tym czasie należy pikować sadzonki i przesadzać do doniczek, przechowywanych w chłodnym pomieszczeniu, aby miały optymalne warunki.

Nasiona do wysiewu w lutym - jarmuż

Jeżeli planujesz też inne zbiory warzyw, warto przemyśleć siew selera oraz pomidorów do mini szklarenek już w lutym. Nasiona selera wschodzą dość długo i powolnie - zaczynając już teraz, będziemy mieli około 10 cm sadzonki w kwietniu.

Jeżeli jednak myślicie już od dłuższego czasu nad rozsadą ogórków, podpowiadamy najlepsze odmiany gruntowe:

Groszek pachnący Lathyrus odoratus L.

Wysiew groszku pachnącego rozpoczynamy w doniczkach do siewu wewnątrz pomieszczeń. Jest to prosty proces, który zapewni nam sadzonki słodko pachnącej rośliny. Biodegradowalne pojemniki lub kartonowe tulejki to jedne z najlepszych rozwiązań do tego typu siewu. Wkładamy po jednym nasionku do dzielonych pojemniczków i przekładamy do szklarenki domowej lub w inne, ciepłe miejsce w domu. Innym sprawdzonym sposobem jest wstawienie wysiewu do inspektu, gdzie temperatura zaczyna się zwiększać.

Natomiast siew gruntowy jest wykonywany do drugiej połowy kwietnia, gdy pogoda zaczyna się stabilizować i ziemia ogrzewać. W każdym dołku na siew powinno się znajdować około 2-3 nasion, przy rozstawie około 50 cm. Gdy sadzonki będą wystarczająco duże, należy je rozsadzić i wstawić do gruntu w wybrane miejsce. Dodatkowo przygotowujemy miejsce, w którym będą mogły swobodnie się piąć, po sznurku lub siatce ogrodzenia.

Nasiona do wysiewu w lutym - groszek pachnący

Kosmos Cosmos Cav.

Kosmos to doskonała roślina, która pięknie prezentuje się na rabatach w grupach. Idealnie wypełnia przestrzenie ogrodu, które nie zostały inaczej zagospodarowane. Odmiana „Fizzy Pink” jest najczęściej wybierana ze względu na pszczoły miododajne, dla zapewnienia im pokarmu.

Wysiew w lutym rozpoczynamy w pomieszczeniach domowych, gdzie temperatura jest znacznie wyższa. Nasiona potrzebują odpowiedniej dawki światła, aby wykiełkować. Na wierzch należy usypać niewielka ilość kompostu, sprzyjającego rozwoju nasion.

Możesz wysiać kosmos również później do gruntu – na przełomie marca – kwietnia, gdy temperatura przy gruncie wzrośnie. Najlepiej to zrobić w inspekcie, a w późniejszym czasie – w maju do gruntu. Wszystko zależy od tego, kiedy chcemy, aby zakwitły w ogrodzie.

Nasiona do wysiewu w lutym - kosmos