Spis treści:

 1. Rodzaje chwastów
 2. Mniszek lekarski - jak sobie z nim radzić?
 3. Chwasty na rabatach i porządkowanie

Rodzaje chwastów

Zasadniczo chwasty dzieli się na dwie grupy: chwasty jedno- i dwuliścienne. Do chwastów jednoliściennych zaliczamy trawy, natomiast pozostałe gatunki to chwasty dwuliścienne. Do najczęściej występujących na trawniku chwastów dwuliściennych należą:

 • mniszek lekarski (zwany potocznie mleczem),
 • babki,
 • koniczyny, 
 • szczawie

Najczęściej występującym chwastem jednoliściennym na trawniku jest perz. Trawa ta charakteryzuje się tym, że rozmnaża się głównie za pomocą podziemnych kłączy i jest bardzo agresywna wobec innych roślin. W krótkim czasie potrafi zająć spory obszar trawnika, zagłuszając i wypierając inne gatunki traw. Jest to roślina jednoliścienna, więc zabieg z wykorzystaniem herbicydu przeciwko tej grupie roślin zniszczy również i gatunki traw gazonowych (trawnikowych).

Jeśli Twój trawnik zmienia się w krainę niewysokich chwastów, takich jak mlecz, rdest ptasi lub wilczomlecz, postaw na wyrywacze do chwastów, które od lat biją rekordy popularności wśród dostępnych na rynku narzędzi ogrodowych.

Te innowacyjne produkty zostały zaprojektowane z myślą o szybkim i skutecznym usuwaniu niepożądanych roślin z trawników. Dzięki nim wyrywanie chwastów może być przyjazne nie tylko dla naszego kręgosłupa, lecz także środowiska. W pierwszej kolejności sprawdziliśmy jak są w stanie pomóc nam pozbyć się mniszka z trawnika!

Mniszek lekarski - jak sobie z nim radzić?

Wyrywacze do chwastów zostały zaprojektowane tak, by umożliwiać łatwe wbijanie narzędzia w ziemię poprzez nadepnięcie na podpórkę na końcu drążka. Pociągnięcie drążka do siebie sprawia, że ​​głęboko sięgające pazury ze stali nierdzewnej chwytają korzeń z czterech stron i pozwalają na czyste oraz nieinwazyjne wyciągnięcie rośliny z gleby. Dzięki temu chwasty usuwamy trwale, wraz z korzeniami. Specjalny mechanizm ślizgowy zapewnia również bezpieczne wyrzucanie niechcianych roślin z narzędzia jednym ruchem, eliminując potrzebę zginania i ręcznego usuwania. Co istotne, usuwanie chwastów odbywa się całkowicie bez użycia środków chemicznych. To niezwykle prosty i skuteczny sposób. Wyrywamy jedynie niepożądany chwast z trawnika - bez obawy o to, ze środek usuwający chwast mógł przedostać się na inną roślinę.

Trzy kroki i gotowe:

1. Umieść pazury wyrywacza wokół chwastu.
2. Nastąp na podpórkę stopą. Wyjmij narzędzie z ziemi razem z chwastem.
3. Wyrzuć chwast. Po zakończeniu pracy spłucz wyrywacz wodą, aby usunąć nadmiar gleby i osusz ręcznikiem papierowym lub szmatką bawełnianą.

Konstrukcja urządzenia sprawia, że wyrywanie chwastów jest łatwe i nie wymaga schylania się. Głęboko sięgające pazury wyrywacza chwytają korzeń z czterech stron i pozwalają na czyste oraz nieinwazyjne wyciągnięcie rośliny z gleby. Materiały, z których wykonany jest wyrywacz, aluminium i poliamid wzmocniony włóknem szklanym sprawiają, że narzędzie jest bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe. Wyrywacz do chwastów jest łatwy do utrzymania w czystości - po zakończonej pracy wystarczy umyć narzędzie pod bieżącą wodą.

Chwasty na rabatach i porządkowanie

Chwasty pojawiające się na rabatach to również powód do zmartwienia dla każdego ogrodnika. Nie tylko te na trawniku sprawiają, że niejednemu spędza to sen z powiek. Jako dumni posiadacze podwyższonych grządek warzywnych i owocowych możemy stwierdzić, że to jest jedna z lepszych możliwości uprawy. Niektóre z chwastów czy perz zostały wyeliminowane automatycznie, lecz nie mamy wpływu na to, co zostanie rozsiane przez wiatr czy ptaki wprost na grządki.

Idealnym narzędziem, które mieliśmy okazję testować jest Kultywator Xact™, który nie tylko pomógł w wyrywaniu drobnych chwastów, ale też spulchnił ziemię. Napowietrzona i dobrze rozłożona ziemia pozwala na osiągnięcie lepszych efektów podczas siewu i nasadzeń. Ergonomiczna rączka pozwala na pewny i mocny chwyt oraz długa pracę bez bólu ręki.

 • narzędzie przeznaczone do spulchniania i napowietrzania gleby oraz do usuwania chwastów
 • ma 3 ostre zęby ze stali nierdzewnej 
 • komfortowa rękojeść pokryta jest powłoką Softgrip™
 • Specjalny otwór do zawieszania narzędzia na haku

Aby sprawnie posprzątać usunięte chwasty warto pomyśleć również o koszu. W porządkowaniu ogrodu sprawdzi się np. nowy kosz Ergo Pop-up. Jest idealny do zbierania mokrych liści, chwastów czy trawy. Został wykonany z materiału odpornego na pleśń i rozdarcia. Specjalne zaczepy umożliwiają jego szybkie złożenie do wysokości 3 cm. Kosz ten jest łatwy w czyszczeniu i przechowywaniu. Co więcej – dostępny jest w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb czy wielkości ogrodu.

Pamiętajmy, że kosz Ergo Pop-up to wszechstronny produkt, który znajdzie zastosowania w wielu sytuacjach. Przyda się do porządków nie tylko w ogrodzie, lecz w domu czy garażu. Można w nim bezpiecznie przechowywać i przenosić różne produkty, od ubrań, po zabawki dziecięce, czy też przewozić zakupy. Z pewnością przyda się w każdym domu.

Kosz Ergo Pop-up to:

• Oszczędność miejsca – można go złożyć do wysokości 3 cm.

• Wszechstronne zastosowanie w domu i ogrodzie - idealny do zbierania chwastów, a także zgrabionych, suchych liści.

• Komfort użytkowania – dzięki specjalnym zaczepom umożliwiającym szybkie złożenie.

• Wysokiej jakości materiał odporny na rozdarcie i pleśń.

• Łatwość czyszczenia i przechowywania.

• Dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I).