W okresie wegetacji, czyli intensywnego wzrostu, trawniki nawozi się od 3 do 4 razy. Nawozem stosowanym po pierwszym koszeniu trawy jest saletra amonowa czyli azotan amonu. Używana jako jednoskładnikowy nawóz lub też dodawana do mieszanek mineralnych. Stosowanie jej pozwala na przedłużenie okresu wegetacji i zwiększa masę nadziemnej części rośliny. Saletra zwiększa jakość aminokwasów oraz białek. Poprzez to polepsza wartość technologiczną plonów.

Saletra amonowa zawiera najwięcej, bo aż 34% azotu spośród wszystkich nawozów saletrzano-amonowych. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, dlatego można z niej przygotowywać płynne roztwory do podlewania trawnika. Skład saletry amonowej to dwie formy azotu: azotanowa i amonowa. Ma postać białych granulek. Szybko przenika do gleby i wzmacnia rośliny.

Saletra amonowa – kiedy stosować?

Pierwsze nawożenie trawnika w nowym roku wykonuje się wiosną na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej zrobić to po wykoszeniu trawy. Do gleby należy dostarczyć w tym czasie pierwiastków takich jak: azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Saletra amonowa na trawnik spowoduje bujny wzrost darni. Postać amonowa azotu stosowana wiosną pozwala przyspieszyć rozwój wegetatywny roślin i wpływa na zwiększenie blaszki liściowej.

Nawożenie dobrze jest wykonać przed deszczem. Nie zaleca się sypania nawozu na mokrą trawę, po deszczu. Nie wolno tego też robić w czasie suszy. Zastosowanie żelaza w czasie letniego nawożenia nada trawie wyrazistego koloru i zahamuje rozwój mchów na trawniku.

Dawkowanie saletry amonowej 

Pierwszym składnikiem, potrzebnym trawie do wzrostu jest azot. Nawozem jest saletra amonowa dawkowana w ilości 1,5 kg/100 m2. Pozwala ona na szybki wzrost, zagęszczenie trawy i poprawia jej kolor. Nawóz może być rozrzucony po trawniku. Po tym zabiegu trawę trzeba podlać. Inny sposób to rozpuszczenie saletry amonowej i podlanie trawnika. W maju używa się pełnoskładnikowego nawozu mineralnego lub roztworu jakim jest saletra amonowa z magnezem i wapniem. Dawkuje się je: 5-10 litrów/100 m2. Na jesień używana jest saletra do trawy jako wieloskładnikowy nawóz o podwyższonej zawartości potasu i fosforu. Taka mieszanka pozwoli nabyć darni odporności na mróz i ułatwi przetrwanie zimy w dobrej kondycji.

Zastosowane dawki saletry amonowej ustala się w oparciu o zawartość substancji w glebie, a także potrzeby gatunku uprawianej rośliny. Nadmiar azotu odkłada się w tkankach roślin lub jest wypłukiwany przez wody gruntowe. Ma to wpływ na zanieczyszczenie środowiska i eutrofizację czyli zakwitanie wód. Nawet w przypadku upraw warzyw, przekroczenie dawki saletry amonowej jest niekorzystne dla zdrowia ludzkiego. Dlatego też dawka nawozu powinna być ustalona zgodnie z zaleceniem producenta – zarówno w ogródku warzywnym, jak i na trawniku.

Jak długo działa saletra amonowa?

Jest to nawóz uniwersalny, który stosuje się powszechnie do wszystkich roślin, w tym uprawnych oraz do różnych rodzajów gleb. Saletra amonowa szybko się wchłania i przenika do gleby, wzmacniając rośliny. Ma też taką właściwość, że azot długo zawarty jest w podłożu. Dzieje się tak dlatego że saletra amonowa złożona jest z dwóch rodzajów azotu. Forma azotanowa - NO3 - szybko działająca, od razu dostępna dla roślin. Natomiast postać amonowa -NH4 przenika wolniej i jest przez to dłużej dostępna. W przypadku trawnika, nawozi się go do czterech razy w roku, żeby podtrzymać właściwe stężenie azotu w glebie.

Prostym sposobem na pozbycie się korzeni po ściętym drzewie jest zastosowanie na nim nawozu jakim jest saletra amonowa. Na pnie drzew stosuje się nawóz azotowy w formie sypkiej lub płynnej. Korzenie należy uprzednio podkopać, usunąć ziemię i część drewna, tak by można było dostać się do wnętrza. Azot jest potrzebny mikroorganizmom rozkładającym drewno. Gdy się go dostarczy, taki rozkład nastąpi zdecydowanie szybciej. Zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie, używając niewielkich stężeń nawozu. Po dwóch, trzech latach pień i korzenie znikną. Zamienią się w próchnicę, która dodatkowo użyźni glebę.

  Saletra amonowa czy wapniowa? 

Saletra wapniowa zawiera łatwo przyswajalny azot w formie azotanowej a także wapń, przez co daje większy efekt plonowania w porównaniu do saletry amonowej. Ponadto, pozwala uzyskać zwiększoną stabilność zbiorów. Zakup saletry wapniowej generuje jednak wyższe koszty. Cena saletry amonowej jest zdecydowanie niższa. Na przestrzeni lat jakość przewyższy koszty, gdyż uzyskiwane plony będą wyższe. W przypadku trawnika, stosowanie saletry wapniowej spowoduje szybsze odzyskanie zielonego koloru. Saletra wapniowa ma lepszy wpływ na środowisko, nie powoduje zakwaszenia gleby, a nawet sama stabilizuje jej odczyn.

Saletra amonowa – cena 

Saletra – nawóz produkowany w Polsce przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Grupę Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz Grupę Azoty Tarnów. Jako kraj mamy bardzo wysoki udział w światowej produkcji tego nawozu. W ciągu roku zakłady azotowe wytwarzają 1,1 miliona ton saletry amonowej. Jest to najtańszy jednoskładnikowy nawóz mineralny. Jego cena przekracza 1000 złotych za tonę. Na prywatne uprawy można kupić nawóz ten w mniejszych opakowaniach. Przykładowo - 3 kg saletry amonowej kosztują około 15 złotych.