Mieszkam w bloku, gdzie uprawiam kwiaty tylko na balkonie. Bardzo tęskniłam za własnym ogrodem. Dwa lata temu postanowiłam więc kupić działkę. Jest ona nieduża – ma  wielkość 340 m² i została przez poprzednią właścicielkę troszkę zaniedbana. Była to starsza osoba, której trudno było o nią dbać. Mnie to nie odstraszyło. Miałam mnóstwo pomysłów i ogromną chęć do ich realizacji.

W tym ostatnim bardzo pomogła mi rodzina. Cieszyłam się z mojej ziemi, bo teraz nareszcie miałam gdzie posadzić przywiezione z zagranicy kwiatowe cebulki. Przez jakiś czas pracowałam bowiem w Holandii przy uprawie tulipanów. Te piękne kwiaty o wielu odmianach znalazły więc poczesne miejsce na moich rabatach. Poczatki wcale jednak nie były łatwe.

Wzbogacenie podłoża

Gleba jest tu gliniasta i ciężka. Trzeba było nanieść niemal tonę ziemi z piaskiem. Następnie jeszcze odnowić starą altankę. Dzięki mojemu ojcu, który akurat przeszedł na zasłużoną emeryturę, udało się to wszystko prędko doprowadzić do ładu. Teraz altanka służy nie tylko jako miejsce do wypoczynku, ale też przy okazji do organizowania rodzinnych uroczystości. Nie ma nic przyjemniejszego niż świętowanie na świeżym powietrzu. Jestem teraz bardzo szczęśliwa. Mam ogród, w którym mogę odpocząć od miejskiego zgiełku.

Nowe nasadzenia

Nic mnie nie cieszy tak, jak planowanie nowych nasadzeń, wytyczanie kolejnych grządek, dekoracji i rozmyślanie o pracy w ogrodzie. W zeszłym roku posadziłam w nim krokusy, hiacynty, tulipany, czosnek olbrzymi 'Gladiator', mieczyki oraz żółte i pomarańczowe szachownice cesarskie 'Rubra' i 'Lutea'. Cały ogród zakwitł bujnie i barwnie, a ja byłam z niego ogromnie dumna.

Grunt to współpraca

Muszę przyznać, że i sąsiedzi–działkowicze doceniają te kolorowe zmiany. Często ktoś przychodzi podziwiać moje kwiaty, podpatruje pomysły. To bardzo mnie cieszy. Zdarza się też, że wymieniamy się z sąsiadami radami, pomysłami lub sadzonkami i cebulami roślin. Współpraca sprawia, że wszystkie nasze działki wyglądają przepięknie.

Danuta Golik

 

MAPĘ działki przygotowała Danuta Golik z Raciborza.

1 – murowana altana

2 – cyprys olbrzymi

3 – chodnik z kostki brukowej

4 – kompostownik

5 –  grusza, jabłoń, nektarynka, wiśnia

6 – studnia

7 – tuja

8 – chodnik z pni drzew

9 – pergola z winoroślą

10 – maliny

11 – borówki amerykańskie

12 – krzewy owocowe (porzeczki, agrest)

13 – tuje

14 – kwiaty sezonowe

15 – poziomki

16 – czosnek ozdobny

17 – truskawki

18 – warzywa

19 – miniszklarnia na ogórki

20 – papierówka, śliwka.