Zdrowe krzewy agrestu lub porzeczki powinny być zbudowane najwyżej z 9 mocnych pędów głównych: 3 pędów jednorocznych, 3 dwuletnich i 3 trzyletnich. Korona krzewu musi mieć luźny układ pędów, dlatego te z nich, które są za długie lub rosną do środka, należy wyciąć. Dobrze rozwinięte pędy boczne jedynie skaracamy. W rezultacie krzewy lepiej owocują. Młody agrest zaraz po posadzeniu skracamy tuż nad ziemią, aby rośliny łatwo się przyjęły i wytworzyły silne, zdrowe przyrosty.

Odmładzanie starych krzewów

Takie cięcie krzewów owocowych dobrze jest przeprowadzić pod koniec zimy. Warto jednak podkreślić, że aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu pędów, zabieg ten należy wykonywać w cyklu 2-3-letnim. W pierwszej kolejności usuwamy najniżej położone stare pędy główne. Następnie wycinamy słabe pędy jednoroczne, a w kolejnym roku prześwietlamy dwu- i trzyletnie owocujące pędy główne.

Krzewy pienne

Ich zaletą jest to, że mogą być uprawiane na niewielkiej powierzchni. Przez cały okres rozwoju muszą być palikowane, aby stabilizować koronę. Wyróżnia się trzy grupy krzewów piennych: nisko-, średnio- i wysokopienne o wysokościach odpowiednio: 40-60 cm, 80-100 cm i 120 cm. 

U krzewów piennych młode pędy nie wyrastają z nasady przy ziemi, ale w miejscu szczepienia. Koronę budują równomiernie rozłożone 3-4 pędy główne. Pędy z wieloma starszymi odnogami owocującymi skracamy do postaci młodych pędów bocznych. Jeśli krótkie pędy owocujące ułożone są zbyt gęsto, można je wybiórczo przyciąć na długość 1 cm. Z nich rozwiną się nowe pędy owocujące, które w następnym roku wydadzą owoce. U starych krzewów niektóre pędy główne można wyciąć całkowicie, aby w ich miejscu wyrosły nowe.