Dlaczego liście mojej brzoskwini poskręcały się i opadły?

P: Dwa lata temu kupiłam zdrową sadzonkę brzoskwini. Liczyłam, że może w tym roku doczekam się pierwszych owoców. Niestety, liście drzewka przebarwiły się najpierw na żółto, a potem na czerwono. Poskręcały się i w końcu opadły. Co się dzieje z brzoskwinią?

O:  Wygląda na to, że Pani drzewko dotknęła kędzierzawość liści brzoskwiń. Jest to bardzo groźna choroba osłabiająca roślinę. Niezwalczana prowadzi do jej śmierci. Dzieje się tak dlatego, że po kilku sezonach drastycznie spada naturalna mrozoodporność drzewa.

Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do kilku stopni powyżej zera i taki stan utrzyma się przez parę dni, proszę opryskać brzoskwinię raz lub dwukrotnie (to zależy od nasilenia choroby).

Ważne jest, aby dokładnie pokryć cieczą całe drzewo – zarówno wierzchołki pędów, jak i spękania kory na pniu. Zabiegi ochronne tymi preparatami stosuje się w okresie od opadnięcia liści jesienią do fazy nabrzmiewania pąków. Nie ma sensu wykonywać ich później.

Przez cały okres wegetacji powinna Pani także usuwać, a następnie palić porażone liście i pędy. Należy również niszczyć podziemne gniazda mrówek w pobliżu pni.

 

Kędzierzawość liści brzoskwiń (zdj.: Fotolia.com)

 


   

Skąd te plamy na orzechach?

P: Na łupinach orzechów włoskich w moim sadzie było w tym roku mnóstwo czarnych, nieco wklęsłych plam. Potem skorupki zgniły. Mało tego, na liściach również widziałem takie niepokojące przebarwienia. Co to za choroba?

O: To bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego wywołana przez grzyb Xanthomonas campestris. Patogen ten zimuje w pąkach i na pędach. Porażone chorobą gałązki zamierają. Radzę je niezwłocznie wyciąć do zdrowej tkanki i zniszczyć, a rany powstałe po cięciu koniecznie posmarować pastami ochronnymi.

Dodatkowo drzewo proszę opryskać preparatem grzybobujczym bezpośrednio przed kwitnieniem żeńskich kwiatów. Zabieg ten należy potem powtórzyć w sezonie letnim w okresach wysokiej wilgotności powietrza.

 


 

Jak walczyć z rdzą malwy?

P: Liście moich malw już kolejny rok są pokryte żółtymi plamami. To chyba rdza? Nie chciałabym rezygnować z ich uprawiania. Jak skutecznie pozbyć się tej choroby?

O:  Rzeczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że chodzi o rdzę malwy. Pod spodem liścia i na pędach powinny być widoczne żółtopomarańczowe, później brunatnordzawe brodawki – skupienia zarodników.

Ten gatunek rdzy występuje tylko i wyłącznie na roślinach z rodziny ślazowatych i nie będzie atakować innych gatunków. Wiosną powinna Pani oberwać i spalić pierwsze 3–4 liście oraz przesadzić rośliny na nowe stanowisko. Jeżeli objawy i tak wystąpią, proszę zastosować oprysk którymś z przeznaczonych do tych roślin preparatów.