Grzyby możemy uprawiać na specjalnie przygotowanych i zaszczepionych podłożach. Sporządzamy je samodzielnie lub kupujemy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Substraty do uprawy konkretnych grzybów bazują na sieczce ze słomy i trocinach lub pniakach drzew liściastych. Jeśli chcemy samodzielnie przygotować podłoże do uprawy boczniaka, potrzebne są nam jedynie słoma i grzybnia ziarnista.

Po kilkugodzinnym namoczeniu i odsączeniu słoma powinna być wymieszana z grzybniąPodłoże umieszczamy w różnego typu pojemnikach, na przykład w workach foliowych, wiaderkach lub skrzynkach.

Boczniaki występujące w naturze tworzą owocniki późną jesienią lub wczesną wiosną, ale w uprawie zależy to jedynie od temperatury oraz wilgotności. W sprzedaży dostępne są również gotowe pakiety zaszczepionego podłoża, które wystarczy ustawić w odpowiednich warunkach termiczno-wilgotnościowych i oczekiwać na pojawienie się owocników.

Warto wiedzieć, że zużyte podłoże po uprawie grzybów jest bardzo bogatym źródłem składników pokarmowych dla roślin – z powodzeniem można je wykorzystać jako nawóz organiczny. Dodatkowo boczniaki mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zatem dania z nich przygotowane naturalnie zwiększają naszą odporność.