Więcej o roślinie poniżej:

Posłonek (Helianthemum)

kategoria:  krzewinki

stanowisko:   słońce

wysokość:  20-30 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa, czerwona, pomarańczowa, żółta

pokrój: poduchowaty

okres kwitnienia: maj-lipiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, siew

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Posłonki to małe, kobiercowo rosnące krzewy i półkrzewy. W Europie, basenie Morza Śródziemnego i Azji Średniej występuje ok. 80 gatunków tej filigranowej rośliny. W uprawie ogrodowej duże znaczenie mają odmiany mieszańcowe, pozyskane ze skrzyżowania posłonka rozesłanego i posłonka apenińskiego.

W zależności od odmiany lub gatunku, kwiaty pojawiają się od maja do października, kwitną na żółto, purpurowo, czerwono, różowo. Utrzymują się tylko pół dnia, niemniej jednak posłonki regularnie wydają mnóstwo nowych kwiatów.   

Półkrzew tworzy poduchy wysokości 15-20 cm, ma połyskujące lub szarozielone liście, które są zrzucane tylko podczas wyjątkowo mroźnych zim.  

Posłonki lubią wystawę południową, dobrze czują się na nasłonecznionych stokach na umiarkowanie suchym, przepuszczalnym, jałowym i wapiennym podłożu. Rośliny nie tolerują wilgotnego podłoża. 

Rośliny możemy rozmnożyć z pobranych latem sadzonek wierzchołkowych, które sadzimy do doniczek. Sadzonki ustawiamy w miejscu lekko zacienionym, a podłoże utrzymujemy stale wilgotne. Sadzonki ukorzeniają się przed jesienią i mogą być wysadzane do gruntu. 

Po kwitnieniu głównym rośliny skracamy o jedną trzecią, wówczas kwitną jeszcze raz. Cięcie poprawia wytrzymałość na mróz. Jeśli podłoże jest długo przemarznięte, a słońce mocno przypieka, rośliny mogą wysychać. Dlatego okrywamy je wyściółką. 

Na obrzeżenia rabatek, do ogrodu skalnego na rabaty.

Posłonek może być też uprawiany w doniczkach. Wówczas jednak pojemniki muszą mieć dobre odprowadzenie wody.