P: Dostałam w prezencie skimmię. Nic o niej nie wiem. Czy można ją trzymać w domu, czy raczej na dworze?

O: Skimmia japonica jest zimozielonym krzewem pochodzącym z chłodnych, ale bezmroźych górskich lasów, jakimi porośnięta jest wschodnia Azja. Należy do rodziny rutowatych. W mieszkaniu powinna stać w jasnych nieogrzewanych pomieszczeniach. Aż do listopada może stać na dworze, nie szkodzi jej nawet mróz, ale planując zimowanie tej rośliny w gruncie, należy wysadzić ją z doniczki do ziemi. W zimniejszych rejonach naszego kraju warto ją na zimę okryć. Skimmia powinna rosnąć w półcieniu w podłożu lekko wilgotnym o małej zawartości wapnia.

 

Odpowiednio zadbana łąka kwiatowa wygląda niesamowicie (zdj.: Fotolia.com)

  

Jesienią pojawiają się jaskrawo czerwone pąki, które wiosną rozwijają się w baldachy białawych kwiatów.


 

P: Czy można kupić mieszanki nasion na kwietną łąkę i jak często trzeba ją kosić?

O: Już od jakiegoś czasu można kupić gotowe mieszanki nasion na kwietnąłąkę. Dostępne są w sklepach ogrodniczych, prowadzących poza sadzonkami również sprzedaż nasion. Największy wybór jest na ogół w firmowych sklepach Centrali Nasiennej. Mieszanki są dostosowane do różnych gleb. Na glebach lekkich, suchychpiaszczystych, zasobnych i wilgotnych lub na całkiem podmokłych rosną inne gatunki roślin. Liczba koszenia zależna jest od typu łąki: suche kosimy raz w roku – jesienią, świeże na glebach wilgotnych – dwa raz, w czerwcusierpniu 


  

P: Ubiegłej wiosny kupiłam psiankę jaśminową. Przez lato pięknie rosła i kwitła. Przez zimę przetrzymałam ją na parapecie w chłodnym pokoju. W marcu przesadziłam do większego pojemnika. Zaczęła rosnąć. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o tym pnączu.

O: Psianka jaśminowa Solanum jasminoides jest krzewem zimozielonym, doniczkowym, o pokroju pnącza i szybkim wzroście. Pędy silnie się rozgałęziają i mogą osiągnąć nawet 10 m długości. Psianka wymaga stanowiska bardzo jasnego i regularnego zasilania od wiosny do sierpnia nawozami wieloskładnikowymi.

 


 

Jesienią przed wniesieniem do domu pędy należy przyciąć do połowy i przechowywać przez zimę w chłodnymciemnym pomieszczeniu bez podlewania. Psiankę można przechowywać w jasnym pomieszczeniu, ale podłoże należy wówczas utrzymywać lekko wilgotne. Na początku marca trzeba roślinę przesadzić i umieścić w cieplejszym i jaśniejszym pokoju.