Więcej o roślinie poniżej:

Penstemon Penstemon
kategoria:  byliny
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  10 cm - 2m
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza, piaszczysta
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  niebieska, biała, różowa, czerwona, fioletowa, żółta
pokrój: wzniesiony, kępiasty, płożący (penstemon darniowy)
okres kwitnienia: czerwiec-sierpień
wysiew: przedwiośnie
rozmnażanie: siew, sadzonki pędowe, podział kęp
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Penstemony mają kwiaty w kolorze białym, różowym, fioletowym i czerwonym. Ta popularna roślina utrzymuje wspaniałe kwitnienie od lata do późnej jesieni. Każdy kwiat składa się z pięciu pręcików, przy czym tylko cztery mają pylniki. Piąty pręcik jest pokryty długimi włoskami. W naturalnych warunkach, czyli na terenach Ameryki Północnej, penstemon utrzymuje się przez kilka lat. Składa się z 250 gatunków krzewinek i bylin zielonych, półzimozielonych i zanikających na zimę. W Europie jest uprawiany głównie jako roślina jednoroczna, ponieważ źle znosi nasze chłodne i wilgotne zimy.

Penstemony tworzą płaskie rozety liściowe. Gęsto ulistnione łodygi wydają filigranowe dzwonkowate kwiaty. W zależności od odmiany rośliny osiągają wysokość od 50 do 90 cm.

Penstemony lubią żyzne, przepuszczalne podłoże, najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, choć tolerują także warunki półcieniste.

Penstemony wysiewamy pod szkłem w lutym i marcu w temperaturze 18°C. Od maja siewki sadzimy do gruntu.

Penstemon jest rośliną niebywale łat-wą w pielęgnacji. Wymaga umiarkowanego zasilania, a dodatkowe podlewanie jest zalecane głównie w przypadku długotrwałej suszy. Wysokie odmiany należy podpierać tyczkami. Za wszelką cenę należy unikać przemoczenia bryły korzeniowej.

Penstemon jest ceniony za nietuzinkowe wybarwienie. Może być uprawiany na kwiatowych rabatach. Dzięki zróżnicowanemu wybarwieniu nadaje się do nasadzeń mieszanych z innymi roślinami jednorocznymi.

Penstemon także u nas może być uprawiany jako roślina wieloletnia, musi być jednak dobrze zabezpieczany przed mrozami.