Zawsze marzyła mi się piwnica z czerwonej cegły ze sklepieniem łukowym, jak lochy Krzyżaków. Miałem dobry pomysł, ale bałem się samodzielnego wykonania. Zatrudniłem więc do pomocy fachowców.

Fundamenty

Gdy przedstawiłem ekipie budowlanej wizję piwniczki, zaczęliśmy wykop pod fundamenty. Okazało się, że wbrew pozorom nie było to najłatwiejsze zadanie. Podczas kopania, na głębokości 180 cm, natrafiliśmy na żyłę wodną. Zimna struga wytrysnęła z gruntu w rogu przyszłej ziemianki. Przerwaliśmy robotę i zalaliśmy fundamenty betonem B20 po uprzednim wykonaniu żebrowania o głębokości 70 cm.

Ściany

Kolejny etap to budowa ścian. Co 80 cm wzmocniliśmy je filarami, aby napór ziemi ich nie zburzył. Gdy były gotowe, pokryliśmy je cienką warstwą betonu i pomalowaliśmy preparatem zabezpieczającym. Następną warstwą izolującą był styropian (5 cm) i folia do fundamentów.

Podłoga

Po wybudowaniu ścian na dnie piwniczki ułożyliśmy folię budowlaną. Nie dawaliśmy styropianu, aby ziemia mogła ogrzewać podłogę zimą i chłodzić latem. Wykończyliśmy ją kaflami.

Strop

Kolejnym etapem było wykonanie łuku. Aby był solidniejszy, najpierw zrobiliśmy drewnianą konstrukcję. Na takim szkielecie układaliśmy cegły, pomiędzy co czwartą umieszczając podłużnie drut ø 10 z przymocowanymi hakami. Ich zadaniem było powiązanie cegieł z betonem, który potem wylaliśmy na wierzch. Wylany strop zabezpieczyliśmy substancją smołującą i położyliśmy warstwę izolującą – styropian o grubości 3 cm.

Wykończenie

Piwniczka znajduje się na odkrytym terenie, gdzie zazwyczaj mocno świeci słońce. Na wierzch położyliśmy zatem grubą folię do fundamentów, kierując ją koreczkami do góry. Takie ułożenie pomaga w utrzymaniu ponad trzydziestocentymetrowej warstwy ziemi i chroni przed intensywnym przemieszczaniem się jej podczas deszczu. Ziemiankę postanowiłem obsadzić znoszącymi ekstremalne warunki rojnikami i innymi sukulentami. Gdy rośliny się zakorzenią, staną się naturalnym zabezpieczeniem przed osuwiskami.

Kalkulacja kosztów

Całkowity koszt budowy to 7 tys. zł. Na tę kwotę składają się:

  •  wynagrodzenie dla ekipy budowlanej – 2500 zł,
  • cegły – 2000 zł,
  • pozostałe materiały budowlane (m.in.: drut na fundamenty, ok. 2,5 m³ betonu, zbrojenie, strop, deski) – 1500 zł.

Gdyby wykonać piwniczkę samemu i z innych materiałów, koszty byłyby niższe. Mimo poniesionych wydatków uważam, że jest to dobra inwestycja na przyszłość.

Jest parę detali, które teraz zrobiłbym inaczej, lepiej. Przede wszystkim skierowałbym filary wzmacniające ściany do wewnątrz. Piwniczka jest mała (2,5 x 3,5 m), więc dałoby to dodatkową przestrzeń. Przy nich można by było zamontować półki na słoiki. Popełniliśmy jeszcze jeden błąd, budując wejście do piwniczki. Nie zrobiliśmy powiązania pomiędzy ścianami – futrynami a samym zejściem. Wejście robiliśmy w momencie wylewania schodów. W związku z tym brakuje tam ścisłego połączenia. Po ulewnym deszczu brudna woda przeciska się szparami i dostaje na spocznik (podest) przed drzwiami do ziemianki.

Robert Synowiec