Osadzenie gotowego oczka nie było zbyt pracochłonne, ponieważ zbiornik jest mały i płytki.

Wybór miejsca

Najpierw wybraliśmy miejsce, potem ustawiliśmy formę, obrysowując jej kształt. Następnie powstał wykop. Bardzo istotne jest, aby dokładnie ubić i wypoziomować jego dno. Dodatkowo, by zapobiec ewentualnym pęknięciom zbiornika, warto wysypać wnętrze wykopu warstwą przesianego piasku. Dopiero po takim przygotowaniu można umieścić formę w ziemi.

Wypoziomowanie podłoża

Przed wlaniem wody sprawdziliśmy, czy zbiornik jest odpowiednio wypoziomowany. Następnie do 1/3 głębokości napełniliśmy oczko wodą. W wolne przestrzenie wokół formy nasypaliśmy piasku. Ten polany wodą, równomiernie wypełnił pozostałe luki. W miejsca, gdzie ziemia jeszcze się trochę zapadła, dodaliśmy kolejną warstwę piasku. Aby mieć pewność, że grunt dobrze osiadł, odczekaliśmy jeden dzień z dalszym napełnieniem zbiornika.

Konserwacja przed zimą

Ze względu na to, że nasze oczko z tworzywa jest płytkie i woda może zamarzać, przed zimą trzeba ją wylać. Ryby oraz rośliny przenosimy do akwarium w domu. Na początku kwietnia, gdy robi się ciepło, ponownie napełniamy zbiornik wodą, a na jego wyprofilowanych półkach ustawiamy donice z roślinami.

Fontanna

Dodatkową ozdobą naszego oczka jest fontanna. My wybraliśmy urządzenie z pompą zatapialną z możliwością regulacji wysokości strumienia wody. Aby cały system nie zasysał mułu, pompa nie powinna być ustawiona na dnie zbiornika, ale na kamieniu, który umieściliśmy na środku oczka wodnego.

Monika Gajewska-Okonek