Spis treści:

  1. Guniak czerwczyk - niebezpieczny czy pożyteczny?
  2. Jak się chronić przed chrabąszczami?

Guniak czerwczyk - niebezpieczny czy pożyteczny?

Guniak czerwczyk inaczej zwany chrabąszczem czerwcowym nie jest niebezpiecznym owadem dla ludzi. Spożywa rośliny, w większości liście drzew i krzewów. Najczęściej znajduje się na koronach wysokich drzew.

Jest bardzo podobny do chrabąszcza majowego, jednak jest nieco mniejszy od niego. Jest pokryty krótkimi włoskami, a pancerzyk jest o zabarwieniu brązowym, lekko wpadającym w żółć. Jego pędraki dorastają do 3 cm. To dość powszechnie występujący owad, który rozmnaża się na nieużytkach oraz porolnych terenach. To częsty gość terenów działkowych, gdzie pędraki wychodzą spod trawników.

Ich rozwój jest dość długi - sięga od 2-3 lat w zależności od rejonu. W okolicach północy rozwijają się nieco dłużej. Pędraki żerują ziemi, najczęściej pod trawnikiem, a wychodzą ku górze już na początku kwietnia. Zmiany temperatur mogą sprawić, że ich pojawienie może przesunąć się nawet o miesiąc.

Wieczorami guniak czerwczyk wylatuje spod koron drzew i migruje w celu zapłodnienia samicy. W tym okresie istnieje ryzyko, że ten dość hałaśliwy chrabąszcz zaplącze się we włosy bądź uprzykrzy jazdę rowerem. Z reguły są to niegroźne owady, których nie należy się bać.

Jak się chronić przed chrabąszczami?

Guniak czerwczyk jest sezonowym owadem, który swoją liczebność ma największa w okresie na przełomie czerwca i lipca. Jeżeli chcemy, aby w ogrodzie znacznie zmniejszyła się ich ilość, możemy otrzepywać korony drzew w naszych ogrodach czy na działkach. Guniaki są ospałe rankiem oraz w ciągu dnia. Lekko odrętwiałe owady można zebrać i wysuszyć. To doskonały surowiec do pokarmu dla trzody lub jako wabik na ryby.

Podobnie jak chrabąszcze majowe, można zwalczać już w stadium larwalnym, gdy tylko pojawiają się na powierzchni. Są szkodnikami, gdyż podgryzają systemy korzeniowe niektórych bylin. Środki chemiczne są stosowane w ostateczności, gdy tworzą ogromny rój, nie do zwalczenia naturalnymi opryskami czy sposobami.