Muchołówka amerykańska to efektowna i intrygująca roślina owadożerna, którą można uprawiać w domu. Przed wyborem takiej rośliny warto zapoznać się z jej wymaganiami i dowiedzieć, jak dać o muchołówkę, by długo cieszyła się dobrą kondycją.

Spis treści:

  1. Muchołówka amerykańska - sylwetka
  2. Stanowisko dla muchołówki
  3. Muchołówka - uprawa
  4. Jak karmić muchołówkę?

Muchołówka amerykańska – sylwetka

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to gatunek rośliny coraz częściej sprowadzany do Polski ze względu na swój niezwykły wygląd i sposób funkcjonowania. Dawniej muchołówki były mało dostępne, a w naturze występowały jedynie w Ameryce Północnej (Karolina Północna oraz Południowa), na bagnach i moczarach. Roślina muchołówka należy do rodziny rosiczkowatych. Jest byliną, czyli rośliną wieloletnią. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na przynależność do roślin mięsożernych.

Jeżeli szukacie ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i gnojówki roślinne, rekomendujemy:

Muchołówka posiada liście pułapkowe o czerwonym zabarwieniu, wydzielające słodki, wabiący owady nektar. Pułapki muchołówki zginają się w połowie, a na końcu każdej ich krawędzi znajdują się włoski czuciowe, reagujące na dotyk owada. Oprócz liści - pułapek muchołówka amerykańska posiada także wydłużone, sercowate liście niepełniące tej funkcji. Z kolei kwiat muchołówki nie jest szczególnie atrakcyjny wizualnie. Roślina kwitnie tylko w bardzo sprzyjających warunkach, a kwiaty mają białą barwę.

Podstawowy gatunek posiada wiele odmian wyhodowanych sztucznie, różniących się głównie wyglądem. Występują także mutacje muchołówki amerykańskiej. Odmiany muchołówki różnią się między sobą dość znacznie pod względem odcienia, kształtu włosków czuciowych lub wielkości całej rośliny.

Stanowisko dla muchołówki

Muchołówka amerykańska powinna rosnąć na nasłonecznionym stanowisku. Im więcej słońca, tym intensywniej czerwoną barwę przybiorą liście - pułapki. Nie wyrośnie na każdej glebie. Trzeba przygotować dla niej podłoże o kwaśnym odczynie, będące mieszanką 2:1 torfu z piaskiem. Może rosnąć w doniczce i nie potrzebuje wiele miejsca. Warto pamiętać, że w naturalnych warunkach muchołówka rośnie na bagnach, więc jej podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nie można dopuszczać do jego przesuszenia.

Muchołówka – uprawa

Muchołówka amerykańska nie jest bardzo trudna w uprawie, choć należy do roślin specyficznych. Jak dbać o muchołówkę? Pierwsza kwestia to pielęgnacja. Podłoże powinno być podlewane regularnie, najlepiej wodą destylowaną lub filtrowaną poprzez proces odwróconej osmozy. Sprawdzi się także miękka woda z kranu (po odstaniu). Nie wolno nawozić muchołówek żadnym rodzajem nawozu. Gleby, na których rośnie w naturze są ubogie w składniki mineralne i nadmiar "dobroci" szybko zabija roślinę.

Muchołówka amerykańska jest znana z tego, że łapie małe zwierzęta, głównie owady. Nie jest to jednak jej podstawowy sposób odżywiania. Zielone części rośliny prowadzą fotosyntezę. Rozkładanie owadów służy główne uzupełnieniu niezbędnego do życia azotu, którego brak na bagnistych glebach.

Rozmnażanie muchołówki w domowych warunkach nie jest łatwe. Kwitnienie w momencie, w którym roślina jest osłabiona może doprowadzić do jej śmierci. Rozmnażanie rośliny przeprowadza się przez sadzonki liściowe i nasiona, a także podział całych roślin. Nieco prostszym procesem jest przesadzanie - należy zrobić to po zakupie rośliny, zapewniając jej większą donicę. Na czas zimowania warto przenieść muchołówkę w chłodniejsze, zacienione miejsce, na okres około 6 tygodni. Jeśli nie występuje okres spoczynku, muchołówka potrzebuje zimą doświetlania.

Jak karmić muchołówkę?

Muchołówka posiada liście - pułapki wyposażone we włoski czuciowe. Jeśli owad dotnie dwóch włosków jednocześnie lub jednego dwa razy (w odstępie nie większym niż 30 sekund), pułapka szybko się zamknie. Uwięziony w środku owad zostanie strawiony przez specjalne enzymy w czasie około kilku dni. W warunkach domowych można dokarmiać muchołówkę, podając do liści - pułapek niewielkie owady lub rozwodnioną karmę dla ryb bojowników. W większości przypadków dokarmianie rośliny nie jest konieczne. Z pewnością nie należy robić tego zbyt często - wystarczy nakarmić 2 lub 3 pułapki raz na miesiąc.

Nie należy bawić się, dotykając liści czuciowych muchołówki. Każda pułapka może zamknąć się ograniczoną liczbę razy, zwykle od 1 do 4, a jej zatrzaśnięcie bardzo obciąża roślinę i wymaga od niej zużycia mnóstwa zasobów. Niezdolna do działania pułapka usycha, a na jej miejsce pojawia się nowa.