Więcej o roślinie poniżej:

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus)

kategoria:  jednoroczne

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 1,5 m

mrozoodporność:  -

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, czerwona, biała, fioletowa

pokrój: wzniesiony, rozkrzewiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Kosmos, znany też jako onętek, wywodzi się z Meksyku oraz amerykańskiego stanu Arizona. W Europie przyjął się pod koniec XVIII wieku. Gatunkiem mniej popularnym i rozpowszechnionym w uprawie jest kosmos żółty Cosmos sulphureus.  

W zależności od odmiany onętek osiąga wysokość od 60 do 120 cm. Liście ma pierzaste. Dostępne odmiany mają kwiaty w kolorze białym, czerwonym oraz różowym i utrzymują kwitnienie od lipca do października.  

Optymalne warunki rozwoju gwarantuje słoneczne stanowisko w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Odmiany nisko rosnące mogą być uprawiane także w doniczkach.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie uprawy jest bezpośredni wysiew nasion do gruntu (w maju). Jeśli siewki wzejdą zbyt gęsto, należy je przerwać (optymalna odległość między roślinami wynosi 40 cm). Pierwsze kwiaty otwierają się w sierpniu. Jeśli chcemy, aby rośliny zakwitły wcześniej, musimy je pędzić w marcu lub kwietniu w temperaturze 15-18°C. W połowie maja młode rośliny wysadza się na rabatę. 

Onętek lubi żyzne podłoże, dlatego przed sadzeniem ziemię powinno się zasilić kompostem. Przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać, to pobudza rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Młode rośliny zabezpieczamy przed ślimakami.  

Kosmos prezentuje się dobrze w dużych grupach. Wysokie odmiany można łączyć z wysoko rosnącymi daliami czy werbeną ogrodową.

Onętek jest rośliną miododajną. Kwiaty onętka są masowo odwiedzane przez motyle, trzmiele oraz pszczoły.