Spis treści:

  1. Por
  2. Seler
  3. Burak ćwikłowy
  4. Burak liściowy
  5. Dynia
  6. Szpinak
  7. Rzepa

Por

W przypadku, gdy liczymy na wzrost plonów uprawnych pora, należy mu zapewnić odpowiednie warunki. W przeciwnym wypadku będzie nieodporny na choroby grzybowe. Wybierz stanowisko przewiewne oraz nasłonecznione. Gleba musi być żyzna, próchnicza oraz wilgotna. Podłoże musi mieć lekko kwaśny odczyn lub obojętny.

Seler

Rozsadę można rozpocząć nawet nieco wcześniej, wysiewając ją do pojemniczków, które są wypełnione specjalnym podłożem do inspektu lub substratem torfowym. Delikatnie wklep do podłoża - nasiona nie wysiewaj zbyt głęboko - do wzrostu niezbędna jest spora ilość światła. Po 3 tygodniach od wysiewu powinny nastąpić pierwsze wschody warzywa.

Burak ćwikłowy

Przy siewie buraka ćwikłowego możemy wybierać dowolną ziemię - nie jest rośliną wybredną. Ważne, aby miała wysoką zawartość próchnicy. Najlepiej rośnie jednak w kolejnym roku po oborniku. Doskonały będzie ten koński.

Burak liściowy

Istotne jest, aby wysiewać go od razu do gruntu. Nie siej zbyt gęsto, pozostawiając odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Buraki liściowe nie mogą być ściśnięte - to utrudnia im swobodny rozwój. Jeśli siew buraka liściowego był zbyt gęsty, buraki trzeba przerwać w taki sposób, aby rosły co 15-20 cm w rzędzie.

Dynia

Na przełomie kwietnia wysiew należy zastosować do osobnych doniczek. Umieszczamy po 2 nasiona - gdy wzejdzie silniejsze, drugie należy usunąć, robiąc miejsce dla pierwszego. Do gruntu wsadzamy dopiero w maju - uwaga! dynia nie lubi przesadzania, dlatego wybierzmy odpowiednie miejsce za pierwszym razem.

Szpinak

Wysiew nasion powinien nastąpić w rozstawie około 20 cm. Pozostaw miejsce i nie siej zbyt gęsto. Im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze zbiory liści szpinaku. Warzywo jest tak przystosowane, że możemy wysiewać je w tym samym miejscu co 3 lata.

Rzepa

Wysiew nasion rzepy powinien odbywać się bezpośrednio do gruntu - od kwietnia do lipca. Nasiona zaczynają kiełkować nawet w temperaturze 3-4 stopni Celsjusza. Po pierwszych wschodach rośliny, przerywamy siewki zostawiając w rzędzie co 8 cm.